Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, podjęła decyzję o odwołaniu Andrzeja Horbana z pełnionej przez niego funkcji konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych, którą sprawował przez 18 lat. Jego następcą został prof. Miłosz Parczewski, reprezentujący pokolenie młodszych „specjalistów”. Przypominamy, że Parczewski zdobył rozgłos w trakcie pandemii, proponując wprowadzenie godziny policyjnej dla osób niezaszczepionych.

POLECAMY: Horban i reszta elity zajmującej się propagandą C19 przyznają, że testy dawały wyniki fałszywie dodatnie

W gronie ponad 80 konsultantów krajowych Horban zajmował jedno z najdłuższych staży, pełniąc tę odpowiedzialną rolę od 2005 roku. Jego rozpoznawalność znacznie wzrosła w okresie pandemii COVID-19. Początkowo nie dostrzegał on powagi zagrożenia. W lutym 2020 roku, miesiąc przed zarejestrowaniem pierwszego przypadku zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce, wyrażał przekonanie, że Polska ma większe szanse w walce z koronawirusem niż Chiny. Twierdził, że to wynika z tego, że Polacy żyją w mniejszych miastach, korzystają z większych mieszkań, unikają stosowania klimatyzacji na stałe i nie plują na ulicach.

– Miesiąc później, kiedy fala zakażeń opanowała już Włochy, przemawiał w całkiem innym tonie. – Z koronawirusem mamy już pozamiatane (…). Epidemia będzie się nadal rozszerzać. Musi, bo nikt nie zamknie Europy, tak jak Chińczycy zamknęli miasto Wuhan – tłumaczył.

Kim jest Miłosz Parczewski, nowy konsultant ds. chorób zakaźnych

Parczewski, mający 46 lat, został mianowany następcą 72-letniego Horbana na funkcji konsultanta ds. chorób zakaźnych.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło tę decyzję w czwartek, a samo wydarzenie miało miejsce podczas posiedzenia Sejmu, przy obecności wicemarszałek Moniki Wielichowskiej – poinformowano na oficjalnym koncie resortu zdrowia na Twitterze.

Wybór Parczewskiego w środowisku zakaźników nie stanowi niespodzianki. Jest on dobrze znany w tej dziedzinie. Otrzymał tytuł profesora w 2016 roku, będąc jednym z najmłodszych wówczas profesorów medycyny w Polsce. Obecnie pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie, gdzie pełni funkcję kierownika oddziału obserwacyjno-zakaźnego, zajmującego się chorobami tropikalnymi i nabytymi niedoborami immunologicznymi. Ponadto jest zatrudniony na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym.

Rok temu został wybrany na prezesa elekta Europejskiego Towarzystwa Klinicznego AIDS (European Aids Clinical Society). Choć formalnie objąłby to stanowisko za dwa lata, już obecnie pełni rolę wiceprezesa EACS. Dodatkowo jest prezesem Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS.

Przypominamy, że okresie mniemanej „epidemii”, w rozmowie z Radiem Zet, prof. Parczewski został zapytany o to, jak przekonać ludzi do „szczepień” przeciw COVID-19. W odpowiedzi stwierdził, że nie powinno się wprowadzać obowiązku szczepień, lecz zalecał zachęcanie jednostek do samodzielnego podjęcia decyzji. Wskazał również na możliwość rozważenia wprowadzenia godziny policyjnej dla niezaszczepionych osób lub zakazu przemieszczania się między województwami, argumentując, że nie należy dawać takim jednostkom szansy na zakażanie innych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version