Izraelska delegacja udała się do Kairu, aby zbadać stanowisko palestyńskiego ruchu Hamas w sprawie rozejmu i umowy o wymianie więźniów na palestyńskich więźniów – podała arabska gazeta Al-Araby Al-Jadeed, powołując się na poinformowane źródła egipskie.

POLECAMY: Izraelscy terroryści ostrzelali dom w Khan Yunes, zabijając co najmniej 23 osoby

Źródło gazety podało, że w skład izraelskiej delegacji, która odwiedziła Kair, „wchodziła odpowiedzialna osoba z rządu odpowiedzialna za sprawy więźniów i osób zaginionych”.

„Misją delegacji było przeanalizowanie stanowiska Hamasu w sprawie proponowanych koncepcji rozejmu, w tym umowy o wymianie więźniów” – powiedziało źródło cytowane przez gazetę.

Egipska propozycja „nie została kategorycznie odrzucona” przez Hamas, ponieważ zawiera dwie podstawowe zasady, które ruch uważa za priorytetowe: nie negocjowanie w trakcie działań wojennych i całkowite zawieszenie broni, po którym nastąpi wycofanie wojsk izraelskich ze Strefy Gazy.

Według źródeł, zawieszenie broni w Strefie Gazy jest obecnie zamrożone i oczekuje się na odpowiedź Izraela, która może zawierać „nowe stanowisko” po spotkaniu gabinetu wojskowego, którego członkowie mają omówić szczegóły wizyty izraelskiej delegacji w Kairze.

Wcześniej telewizja Asharq poinformowała, że Egipt przedstawił Izraelowi i palestyńskiemu ruchowi Hamas trzystopniową propozycję zakończenia wojny w Strefie Gazy i rozwiązania konfliktu.

Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy w dniu 7 października w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,4 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.

Według ministerstwa zdrowia palestyńskiej enklawy, liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy od 7 października przekroczyła 20 600, a ponad 54 000 zostało rannych.

Hamas twierdził, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostało zakładnikami Hamasu, a 110 porwanych zostało uwolnionych.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version