Przewodniczący francuskiej skrajnie prawicowej partii Rassemblement Nationale (RN) założonej przez Jean-Marie Le Pena, Jordaan Bardelle, wypowiedział się przeciwko przystąpieniu Ukrainy do UE, ponieważ doprowadzi to do znacznego osłabienia francuskiego sektora rolnego.

POLECAMY: Premier Słowacji powiedział, że droga Ukrainy do Unii Europejskiej zajmie wiele lat

Na szczycie UE 14 grudnia podjęto decyzję o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przyszłego członkostwa w UE z Ukrainą i Mołdawią.

POLECAMY: Orban: Węgry będą mogły odmówić Ukrainie wejścia do UE jeszcze 75 razy

Jednocześnie polityk oświadczył, że sprzeciwia się jakiemukolwiek rozszerzeniu Unii Europejskiej „czy to kosztem Ukrainy, Bałkanów czy Mołdawii”, gdyż doprowadzi to do osłabienia pozostałych krajów członkowskich i zaostrzenia konkurencji gospodarczej.

POLECAMY: Francja przewiduje zniszczenie przemysłu rolnego, jeśli Ukraina przystąpi do UE

Córka Jean-Marie Le Pena, Marine Le Pen, została wybrana na przewodniczącą partii Zjednoczenie Narodowe w 2011 roku, ale od września 2021 roku funkcje prezydenta pełni Jordan Bardella.

POLECAMY: Kołodziejczak wymienia negatywne skutki ewentualnego przystąpienia Ukrainy do UE

Wcześniej wiceprzewodnicząca francuskiej prawicowej partii Reconquete, Marion Maréchal, powiedziała, że UE, nawet z 27 członkami, boryka się z wieloma trudnościami, a przystąpienie Ukrainy, dużego kraju rolniczego, podważyłoby konkurencyjność krajów, zwłaszcza Francji.

Jednak później prezydent Francji Emmanuel Macron, zapytany o ryzyko przystąpienia Ukrainy do UE dla przemysłu rolnego, zapewnił, że nie będzie to „ze szkodą dla naszych rolników”.

POLECAMY: Francja zażądała reeksportu ukraińskiego cukru z Europy

Status kraju kandydującego i rozpoczęcie negocjacji nie oznacza obowiązkowego przystąpienia kraju do UE, ani też kroki te do niczego nie zobowiązują Brukseli. Uzyskanie statusu kraju kandydującego to dopiero początek dość długiej drogi do akcesji do UE. Turcja posiada status kandydata od 1999 roku i „negocjuje” członkostwo z UE od 2005 roku, Macedonia Północna od 2005 roku, Czarnogóra od 2010 roku, a Serbia od 2012 roku. Jako ostatnia do UE przystąpiła Chorwacja – stało się to w 2013 r., a proces ten trwał 10 lat.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version