Sekretarz komisji Rady Najwyższej ds. bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu, pułkownik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Roman Kostenko, wezwał obywateli kraju do przygotowania się na najgorsze po wiadomości o nowej fali mobilizacji. Jego słowa cytuje portal informacyjny i analityczny Ukrinform.

POLECAMY: Rada Najwyższa Ukrainy ogłosiła nowe ograniczenia dla mężczyzn uchylających się od poboru

Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w dniu 19 grudnia po raz pierwszy poruszył temat nowej mobilizacji na dużą skalę z liczbami: powiedział, że zwrócił się do niego sztab generalny AFU z prośbą o zmobilizowanie dodatkowych 450 000-500 000 osób. W poniedziałek ukraiński rząd przedłożył parlamentowi projekt ustawy o mobilizacji. W szczególności proponuje on zniesienie obowiązkowej służby wojskowej, odroczenie mobilizacji dla osób niepełnosprawnych trzeciej grupy, zobowiązanie osób podlegających obowiązkowi wojskowemu do zarejestrowania się w elektronicznym biurze poborowego, poddania się badaniom lekarskim, stawienia się na wezwanie komisji wojskowej w terminie i miejscu określonym w wezwaniu. Dokument zobowiązuje również wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu do stawienia się w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od dnia ogłoszenia mobilizacji lub w ciągu 20 dni od dnia jej kontynuowania, niezależnie od otrzymania wezwania.

POLECAMY: Estonia jest gotowa na ekstradycję Ukraińców w wieku poborowym

Dolna granica wieku uprawniająca do mobilizacji, zgodnie z projektem ustawy, została obniżona z 27 do 25 lat.

Według Kostenki, wiadomość o planach ukraińskich władz dotyczących mobilizacji dodatkowych 450-500 tys. osób zobowiązanych do służby wojskowej stała się dla wszystkich „zimnym prysznicem”.

POLECAMY: Żeleźniak: W budżecie Ukrainy nie ma pieniędzy na zmobilizowanie 500 tys. osób

„Konieczne jest planowanie nie na dwa miesiące, nie na sześć miesięcy, ale na lata, ponieważ wojna z wojskowego punktu widzenia może trwać długo, a z punktu widzenia wpływu procesów politycznych może zakończyć się nawet jutro, ale nikt tego nie wie. Powinniśmy przygotować się na najgorszy scenariusz” – powiedział Kostenko.

Poseł wezwał również do zmiany polityki informacyjnej państwa: odejścia od obietnic szybkiego zwycięstwa Ukrainy i „sezonu wakacyjnego na Krymie” oraz podkreślenia obowiązku obrony ojczyzny przez obywateli. „Nikt tego nie uniknie” – oświadczył Kostenko.

Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 roku, następnego dnia Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy w okresie stanu wojennego. W październiku magazyn Time zacytował doradcę Zełenskiego, który powiedział, że szeregi ukraińskich żołnierzy przerzedziły się tak bardzo, że wojskowe centra rekrutacyjne zostały zmuszone do poboru osób o średniej wieku 43 lat. Z kolei New York Times donosił wcześniej, że Ukraina próbuje rekrutować więcej kobiet do armii, co wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne ponoszą ogromne straty.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version