„Podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A.” – przekazał w komunikacie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Minister wyjaśnił, że jego decyzja ma związek z „decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych”.

POLECAMY: Tusk: Wszyscy posłowie z PiS-u okupujący budynki TVP i PAP będą mieli uchylone immunitety

„W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A.” – przekazał minister Bartłomiej Sienkiewicz w mediach społecznościowych.

„W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – dodano.

Prezydent Andrzej Duda skorzystał z prawa weta wobec ustawy okołobudżetowej, co jest rezultatem wprowadzonych zmian w mediach publicznych przez nowy rząd pod przewodnictwem Donalda Tuska.

W dniu 19 grudnia Sejm przyjął uchwałę mającą na celu przywrócenie ładu prawnego, bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Następnego dnia minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił odwołanie prezesów i rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia i PAP, powołując się na przepisy Kodeksu spółek handlowych. Minister mianował nowe rady nadzorcze, które z kolei wybrały nowe zarządy spółek.

Zmiany w TVP spotkały się z opozycją, zwłaszcza ze strony posłów Zjednoczonej Prawicy, którzy twierdzą, że doszło do naruszenia prawa. Członkowie PiS nie posiadając na swoje tezy żadnego postanowienia Sądu, które jedynie spór ten mogłoby rozwiązać od kilku dni okupują pod przykrywką „interwencji poselskich” w siedzibach TVP i PAP, utrudniając proces przejęcia władzy przez nowych liderów tych instytucji. Również zdelegalizowana Rada Mediów Narodowych, w której przedstawiciele PiS mają większość, nie zgadza się z personalnymi zmianami.

Informujemy, że nasza Kancelaria w dniu 25.12.2023 roku zdecydowała się wnieść zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pisowskich prowokatorów w związku z nielegalną okupacją siedzib PAP, TVP, TAI oraz PR pod przykrywką prowadzenia interwencji poselskich w dniu dzisiejszym postanowiliśmy zawiadomić organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Treść zawiadomienie przedstawiamy poniżej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version