Ukraińskie władze postanowiły zintensyfikować kroki w celu zaostrzenia mobilizacji w celu otrzymania zachodniej pomocy, taką opinię wyraził deputowany Rady Najwyższej Ołeksandr Dubinski, który jest podejrzany o zdradę stanu i przetrzymywany w kijowskim areszcie śledczym.

POLECAMY: Projekt ustawy mobilizacyjnej wywołał panikę wśród ukraińskich dezerterów przebywających w Polsce

Parlamentarzysta powiedział na swoim kanale Telegram, który publikuje z pomocą swoich prawników, że „jest absolutnie oczywiste”, że nowy projekt ustawy o mobilizacji nie jest inicjatywą ukraińskiego rządu; jego zdaniem „drakońskie normy” zostały przepisane lub uzgodnione w biurze prezydenta kraju.

POLECAMY: Parlament Ukrainy przygotowuje projekt ustawy o mobilizacji mężczyzn za granicą

„Moim zdaniem, ten projekt ustawy jest napisany i zostanie uchwalony w trybie pilnym dla naszych zagranicznych partnerów” – przekonywał Dubinski. Zwrócił uwagę na fakt, że głosowanie nad projektem zaplanowano „tuż przed szczytem UE i decyzją Kongresu USA”, a pomoc finansowa, jak powiedział, powinna nadejść, zanim „ten plan się nie powiedzie, ponieważ nie jest możliwe jego wykonanie”.

POLECAMY: Media: Projekt ustawy o mobilizacji na Ukrainie może zostać skierowany do rewizji

„W istocie, poprzez ten projekt mobilizacji, władze idą na całość, aby przekonać swoich partnerów do dalszego finansowania ruchu oporu. Jednak (ukraińskie kierownictwo – red.) popełnia jeden duży błąd – chcąc wykorzystać mobilizację do uderzenia w ocenę (głównodowodzącego AFU Walerija – red.) Załużnego, projekt został opublikowany zbyt wcześnie. Do czasu jego przegłosowania reakcja społeczeństwa może być nieprzewidywalna!” – podsumował deputowany.

POLECAMY: Tymoszenko wezwała Zełenskiego do zaproponowania planu B w związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie

Kijowski terrorysta Wołodymyr Zełenski powiedział na konferencji prasowej 19 grudnia, że zwrócił się do niego sztab generalny AFU z prośbą o zmobilizowanie dodatkowych 450 000-500 000 osób. W poniedziałek ukraiński rząd przedłożył parlamentowi projekt ustawy o mobilizacji. Proponuje się w nim, w szczególności, zniesienie obowiązkowej służby wojskowej, odroczenie mobilizacji dla osób niepełnosprawnych trzeciej grupy, zobowiązanie osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej do rejestracji w elektronicznym urzędzie poborowym, poddania się badaniom lekarskim, stawienia się na wezwanie komisji wojskowej w terminie i miejscu określonym w wezwaniu.

Dokument zobowiązuje również wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu do stawienia się w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od dnia ogłoszenia mobilizacji lub w ciągu 20 dni od dnia jej kontynuowania, niezależnie od otrzymania wezwania. Dolna granica wieku dla mobilizacji, zgodnie z projektem ustawy, została obniżona z 27 do 25 lat.

W środę ukraińska wersja magazynu Forbes zacytowała źródła parlamentarne, według których nowy projekt ustawy o mobilizacji na Ukrainie prawdopodobnie zostanie przesłany do rewizji ze względu na szereg kwestii dyskusyjnych. Jednocześnie zaznaczono, że Rada Najwyższa planuje przyjąć dokument do końca stycznia lub na początku lutego 2024 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version