Prokurator Generalny oraz Minister Sprawiedliwości, Adam Bodnar, zdecydował o skierowaniu do Prokuratora Krajowego wniosku o odwołanie z misji delegacyjnych łącznie 144 prokuratorów. W oficjalnym oświadczeniu prasowym Ministerstwa Sprawiedliwości poinformowano, że Adam Bodnar „uznał za konieczne zakończenie delegacji do Prokuratury Krajowej prokuratorów zarówno z prokuratur rejonowych, jak i okręgowych (94 osoby), jak również prokuratorów prokuratur rejonowych z prokuratur regionalnych (50 osób), przy zachowaniu przewidzianych okresów wypowiedzenia”.

POLECAMY: „Elita” nielegalnej i upolitycznionej neoKRS zostanie odwołana? Bodnar: Pracujemy nad rozwiązaniami

Decyzja Prokuratora Generalnego wynika z trudnej sytuacji kadrowej, z jaką borykają się jednostki organizacyjne dwóch najniższych szczebli (czyli prokuratur rejonowych i okręgowych).

„Postępujące od 2016 r. nadużywanie delegacji wywołało skutek w postaci rosnących zaległości w prokuraturze i nierównomiernego obciążenia prokuratorów prowadzonymi postępowaniami przygotowawczymi, a w konsekwencji narusza prawa obywateli do rozpoznania spraw w rozsądnym terminie. Korzystanie z delegacji winno charakteryzować się rozwagą i dbałością o zrównoważenie obowiązków na wszystkich szczeblach organizacyjnych prokuratury” – czytamy w komunikacie prasowym.

To jest inauguracja długotrwałego procesu implementacji nowych norm działania prokuratury. Resort wyjaśnia, że samo zastosowanie delegacji ma charakter przejściowy. Oznacza to, że prokurator tymczasowo oddelegowany nadal utrzymuje związek służbowy z jednostką macierzystą (zajmując etat), jednocześnie nie prowadząc w niej postępowań. Takie zajęcie stanowiska obciąża pozostałych pracowników tej jednostki.

Prokurator Generalny Adam Bodnar zalecił Prokuratorowi Krajowemu odwołanie z delegacji do Prokuratury Krajowej prokuratorów zarówno z prokuratur okręgowych, jak i rejonowych. Dodatkowo, zlecono odwołanie z delegacji do prokuratur regionalnych prokuratorów, którzy zostali tymczasowo oddelegowani do prokuratur rejonowych, każdorazowo przestrzegając okresów wypowiedzenia (trwających jedną lub trzy miesiące).

W oświadczeniu wyjaśniono, że decyzja Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego respektuje obowiązujące okresy wypowiedzenia. Dzięki temu prokuratorzy oddelegowani będą mieli możliwość zakończenia swoich dotychczasowych obowiązków służbowych i osobistych związanych z czasowym oddelegowaniem. Po upływie okresów wypowiedzenia, odwołani z delegacji prokuratorzy wrócą do pełnienia swoich obowiązków w jednostkach niższego szczebla, co przyczyni się do wzmocnienia tych jednostek. Kierownictwo Prokuratury Krajowej będzie miało również odpowiedni czas na przekazanie dotychczasowych zadań prokuratorom Prokuratury Krajowej lub tym z prokuratur regionalnych, którzy będą kontynuować delegacje do jednostki najwyższego szczebla.

Z danych udostępnionych przez Prokuraturę Krajową wynika, że na służbie czynnej na dzień 18 grudnia 2023 roku było 81 prokuratorów Prokuratury Krajowej, natomiast oddelegowanych do tej jednostki było 169 prokuratorów na różnych szczeblach.

Podkreślono, że podjęta decyzja stanowi początek długotrwałego procesu implementacji nowych standardów funkcjonowania prokuratury.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version