Były przewodniczący Bundestagu i poseł Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Wolfgang Thierse wezwał rząd do rozważenia delegalizacji coraz bardziej popularnej prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD).

POLECAMY: W Niemczech politycy frakcji AfD podjęli próby rozliczenia odpowiedzialnych za destrukcję życia pod pozorem pandemii COVID

„Jeśli urzędy ochrony konstytucji w trzech krajach związkowych zaklasyfikowały AfD jako prawicową partię ekstremistyczną, to państwo jest zobowiązane do zbadania możliwości zdelegalizowania AfD (na szczeblu federalnym – przyp. red.)”, powiedział Tagesspiegel.

Thierse zauważył, że trudno jest zdelegalizować partię w Niemczech, a procedura może trwać wiele lat. Jednocześnie, jego zdaniem, AfD może sprawiać wrażenie „ofiary” i wykorzystywać to do celów propagandowych.

Wcześniej Saskia Esken, współprzewodnicząca rządzącej w Niemczech Partii Socjaldemokratycznej, również nie wykluczyła delegalizacji Alternatywy dla Niemiec w przyszłości.

W 2023 r. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji uznał oddziały AfD w Saksonii, Turyngii i Saksonii-Anhalt za prawicowe organizacje ekstremistyczne. Decyzja ta pozwoli władzom federalnym rozszerzyć arsenał środków nadzoru nad organizacją. Na poziomie federalnym partia jest „podejrzana o ekstremizm”, co jest uważane za mniejsze zagrożenie. W czerwcu ubiegłego roku Niemiecki Instytut Praw Człowieka opublikował raport stwierdzający, że warunki delegalizacji AfD zostały spełnione.

„Alternatywa dla Niemiec” dramatycznie zyskała poparcie Niemców w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, a sondaże pokazują, że jej poparcie waha się między 18 a 23 procent, co czyni ją drugą najpopularniejszą partią po opozycyjnym bloku Chrześcijańsko-Demokratycznym i Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CDU/CSU). W ubiegłym roku AfD zainstalowała dwóch burmistrzów we wschodniej części kraju. Partia opowiada się między innymi za ograniczeniem napływu migrantów i koniecznością rozpoczęcia rozmów pokojowych w sprawie Ukrainy. Przeciwnicy AfD często oskarżają ją o bliskie związki z Rosją.

We wrześniu odbędą się wybory w trzech wschodnioniemieckich landach: Saksonii, Turyngii i Brandenburgii. „Alternatywa dla Niemiec” prowadzi w sondażach opinii publicznej w tych krajach, wyprzedzając inne partie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version