W grudniu ubiegłego roku pracodawcy opublikowali na głównych portalach rekrutacyjnych około 181 tysięcy nowych ofert pracy, co stanowiło spadek o 27 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku – wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton. Jest to największy spadek rok do roku od ponad trzech lat.

Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez system rekrutacyjny Element dla Grant Thornton, w grudniu 2023 roku pracodawcy zamieścili w Polsce około 180,6 tysiąca nowych ofert pracy na 50 największych portalach rekrutacyjnych.

„To spadek o 27 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca 2022 r. (kiedy pojawiło się 247,5 tys. ofert) i największy spadek rok do roku od ponad trzech lat – ostatni raz większy spadek (-42 proc.) zanotowaliśmy w maju 2020 roku, czyli niemal na początku naszego badania oraz tuż po wybuchu pandemii”– czytamy w czwartkowym komunikacie prasowym dotyczącym raportu. Dodatkowo podano, że ostatni raz taki sam poziom ofert pracy odnotowano w listopadzie 2020 roku.

„Średnia krocząca z ostatnich trzech miesięcy spadła w grudniu z -19 proc. do -22 proc. To najniższa trzymiesięczna średnia od stycznia 2021 roku” – wskazano.

Autorzy raportu oceniają, że po okresie stabilizacji sytuacji na polskim rynku pracy od wiosny 2022 roku do lata 2023 roku, obecnie obserwuje się spadek zapotrzebowania na pracowników.

Z raportu wynika, że w grudniu odnotowano spadki liczby ofert pracy we wszystkich badanych zawodach w ujęciu rocznym. „Największe obniżki zanotowano w branży finansowej i informatycznej – pracodawcy opublikowali o 46 procent i 45 procent mniej ofert niż rok wcześniej” – czytamy. Ponadto, spadki zanotowano również w branży marketingowej (-41 procent), HR (-40 procent) oraz wśród prawników (-30 procent).

Autorzy raportu tłumaczą, że spadek liczby ofert pracy w grudniu (w porównaniu do października i listopada) nie powinien budzić nadmiernych obaw, ponieważ w tym okresie roku takie obniżki są normą (w okresach jesiennych i zimowych kończą się prace sezonowe w budownictwie, turystyce czy rolnictwie).

„Niepokojące może być jednak to, że w tym roku spadek zaczął kształtować się już od września. Warto zauważyć, że grudniowy pomiar liczby ofert pracy jest bardzo zbliżony do grudnia pandemicznego 2020 roku, kiedy rynek pracy przechodził głęboki kryzys” – podkreślono.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version