Polski ZUS wypłaca dodatek do emerytury o średniej wartości 740 zł dla rodziców, którzy wychowali przynajmniej czwórkę dzieci. Wprowadzony w lutym 2019 roku dodatek, zwany potocznie „mama 4 plus”, ma na celu wsparcie tych, którzy ze względu na obowiązki rodzicielskie nie byli w stanie wypracować minimalnej emerytury.
Rodzicielskie Świadczenie Uzupełniające
Dodatek ma doprowadzić dochody emerytalne do poziomu minimalnej emerytury, obecnie wynoszącej 1588,44 zł. Mimo że głównymi beneficjentkami są kobiety, ojcowie również mają szansę ubiegać się o to świadczenie. W 2022 roku ZUS przekazał środki z tego dodatku do emerytury 55,8 tys. osobom, z czego zaledwie 0,1 proc. stanowili mężczyźni.
Warunki Otrzymania Dodatku
Aby otrzymać świadczenie „mama 4 plus”, wniosek trzeba złożyć w ZUS. Ojcowie mogą ubiegać się o dodatek, gdy matka porzuciła rodzinę lub zmarła. Pozostałe warunki, takie jak wysokość przyznanej emerytury, wiek emerytalny i informowanie ZUS o wszelkich zmianach, są podobne zarówno dla matek, jak i ojców.
Świadczenie na Rzecz Ojców
Z danych wynika, że tylko 0,1 proc. beneficjentów dodatku to mężczyźni, ale na Dolnym Śląsku korzysta z niego 3 tys. osób, z czego tylko 3 to mężczyźni. ZUS ostrzega jednak, że istnieją warunki, w których dodatek może zostać odebrany, na przykład w przypadku podjęcia pracy czy otrzymania innego świadczenia. Odbiorcy dodatku mają obowiązek informowania ZUS o wszelkich zmianach wpływających na prawo do tego świadczenia.