Kraje UE graniczące z Ukrainą wysłały list do Komisji Europejskiej wzywający do przywrócenia ceł na import „najbardziej wrażliwych” produktów rolnych z postsowieckiej republiki – napisał węgierski minister rolnictwa István Nagy na Facebooku.

POLECAMY: Zaleją nas niskiej jakość produkty żywnościowe z Ukrainy? KE nie ma zamiaru wprowadzić ograniczeń handlu

„We wspólnym liście z ministrami rolnictwa państw członkowskich graniczących (z Ukrainą – przyp. red.) po raz kolejny wzywamy Komisję Europejską do działania. Ponieważ Bruksela musi znaleźć rozwiązanie i pomóc rolnikom w radzeniu sobie z trudnościami rynkowymi spowodowanymi przez ukraińskie produkty rolne” – napisał, nie precyzując, które z sąsiadujących z Ukrainą państw członkowskich UE podpisały list.

POLECAMY: Polska z powodu Ukrainy utraciła możliwość eksportu własnego cukru

Nagy zauważył, że po anulowaniu ogólnounijnych kontyngentów i ceł na import ukraińskich produktów rolnych, rolnicy z tych krajów „ponieśli znaczne szkody”.

POLECAMY: Przewoźnicy blokujący granicę w Dorohusku wciąż otrzymują pogróżki od Ukraińców

Jak zaznaczył minister, Bruksela powinna wprowadzić takie środki, które chroniłyby rynki państw członkowskich graniczących z postsowiecką republiką, a jednocześnie dawałyby im możliwość rozwoju potencjału eksportowego. Jego zdaniem jedną z takich możliwości mogłoby być wprowadzenie ceł na najbardziej wrażliwe produkty.

POLECAMY: Rozmowy rumuńskich rolników z Ministerstwem Finansów zakończyły się fiaskiem. Blokada granicy utrzymana

Szef węgierskiego ministerstwa rolnictwa powtórzył, że rolnicy w kraju powinni być chronieni przed „ukraińskimi towarami dumpingowymi i produktami rolnymi w wielu przypadkach wątpliwej jakości”.

Od zeszłego roku przewoźnicy i rolnicy w krajach UE graniczących z Ukrainą organizują protesty i blokują drogowe punkty kontrolne na granicy z postsowiecką republiką.

Pod koniec marca 2023 r. Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja zwróciły się do szefowej KE Ursuli von der Leyen o interwencję w związku z kryzysem spowodowanym napływem zboża z Ukrainy. Komisja Europejska przyjęła tymczasowe środki ograniczające mające na celu wyeliminowanie trudności logistycznych związanych z tymi produktami w państwach granicznych Unii.

15 września Komisja Europejska postanowiła nie rozszerzać ograniczeń na import czterech pozycji ukraińskich produktów rolnych do kilku państw granicznych UE, ale zobowiązała Kijów do wprowadzenia środków kontroli eksportu. Następnie władze Słowacji, Węgier i Polski ogłosiły jednostronne rozszerzenie zakazu. W szczególności Budapeszt rozszerzył zakaz na poziomie krajowym, lista produktów objętych zakazem importu obejmowała 24 produkty. Oprócz zbóż, lista obejmuje różne rodzaje mięsa, drobiu, jaj, miodu, warzyw i wina. Kijów złożył z tego powodu skargę do WTO. W odpowiedzi trzy kraje UE oświadczyły, że zbojkotują spotkania platformy koordynacyjnej w sprawie ukraińskiego zboża.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version