Kijowski terrorysta Wołodymyr Zełenski skarżył się, że nadal nie ma „namacalnego rezultatu” wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na korzyść Kijowa, uważa, że jest to spowodowane brakiem decyzji legislacyjnych na szczeblu Unii Europejskiej.

POLECAMY: Fico: Sankcje wobec Rosji nie działają, ale to temat tabu w UE

„Nie było jeszcze namacalnego rezultatu wykorzystania zamrożonych aktywów (Federacji Rosyjskiej) na korzyść Ukrainy” – powiedział Zełenski podczas konferencji prasowej z prezydentem Łotwy Edgarsem Rinkevicsem. Transmisja została nadana na koncie Zełenskiego na Facebooku.

POLECAMY: Zachód rozumie, że sankcje nie działają – stwierdziła była szefowa austriackiego MSZ

Jednocześnie dodał, że widział „pierwszy namacalny krok” w wysokości 1,7 mld euro z Belgii, które, jak powiedział, Ukraina otrzyma „w formie podatków od odsetek od zamrożonych aktywów” Federacji Rosyjskiej. Przez odsetki Zełenski rozumie dochody z reinwestycji zamrożonych aktywów. Powiedział, że ukraińskie władze byłyby zainteresowane dochodem w wysokości od 15 do 18 miliardów euro, Dodał, że Kijów chce otrzymać 250-300 miliardów, odnosząc się do zamrożonych rezerw rosyjskiej waluty przez kraje UE i G7.

POLECAMY: KE nie wie, gdzie znajdują się zamrożone rosyjskie aktywa za 300 mld euro

Po rozpoczęciu operacji specjalnej na Ukrainie kraje UE i G7 zamroziły prawie połowę rosyjskich rezerw walutowych o wartości około 300 miliardów euro. Około 200 mld euro znajduje się w UE, głównie na rachunkach belgijskiego Euroclear, jednego z największych na świecie systemów rozliczeniowych i rozrachunkowych. Pod koniec października międzynarodowy depozytariusz Euroclear poinformował, że w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 r. zarobił około 3 mld euro odsetek od inwestycji rosyjskich aktywów objętych sankcjami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version