W dniu 16.01.2024 roku przed nielegalnym Trybunałem Konstytucyjnym toczyła się rozprawa dotycząca dopuszczalności wprowadzenia zmian w mediach publicznych. Warto dodać, że w skład składu orzekającego wchodził sama Przyłębska, która w myśl prawa nie jest prezesem TK od grudnia 2022 roku oraz wadliwie powołany sędzia Jarosław Wyrembak tzw. dubler co powoduje, że podejmowane przez ten skład decyzję są wadliwe prawnie a ewentualne orzeczenie nie będzie wywoływało żadnych skutków prawnych. W trakcie posiedzenia Trybunał odrzucił postulat o wyłączenie sędziego dublera jednak zdemoralizowana prawnie okupanta stanowiska prezesa stwierdziła, że nikt jej nie będzie dyktował kto, ma zasiadać w składzie sędziowskim.

POLECAMY: SN: Wyroki wydane przez TK w składach, których byli „dublerzy” są nieważne

Rozprawa rozpoczęła się we wtorek około godziny 10:30 z półgodzinnym opóźnieniem. Głównym tematem jest zgodność z Konstytucją przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, zwłaszcza w kontekście odwołania zarządów i likwidacji spółek, do których odnosi się wskazana ustawa. Wniosek w tej sprawie został złożony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości 11 grudnia ubiegłego roku, co jest zaskakująco szybkim tempem działania Trybunału, biorąc pod uwagę, że wiele innych spraw oczekuje na rozpatrzenie od kilku lat.

POLECAMY: Prof. Biernat podsumował starania PiS-u w zakresie ochrony Przyłębskiej na okupowanym stanowisku prezesa TK

W imieniu wnioskodawców, poseł Krzysztof Szczucki podkreślił związek wniosku z działaniami ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza wobec spółek Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i Polskiej Agencji Prasowej. Minister ten, pełniąc funkcję Walnego Zgromadzenia w tych spółkach, złożył wcześniej do sądu rejestrowego wnioski o zmiany w radach nadzorczych i zarządach oraz o likwidację tych spółek.

Warto zauważyć, że w składzie sędziowskim Trybunału Konstytucyjnego zasiada sędzia Jarosław Wyrembak, uznawany za tzw. sędziego dublera, czyli sędziego nieprawidłowo wybranego. Mimo wniosków o jego wyłączenie z udziału w tej sprawie, złożonych zarówno przez Kancelarię Sejmu, jak i Prokuratora Generalnego, sędziowie pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej odrzucili te postulaty. Wnioski te powoływały się między innymi na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 7 maja 2021 roku w sprawie Xero Flor, który uznał nieważność wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym zasiadał sędzia dubler.

– W polskim prawie nie ma mechanizmu weryfikacji prawidłowości wyboru sędziów TK – stwierdziła Przyłębska i dodała, że wszystkie stanowiska sędziowskie są prawidłowo obsadzone. – W takim stanie prawnym każda próba podważania statusu sędziego czy to przez organ polki czy zagraniczny godzi w porządek konstytucyjny i wpływa destabilizująco na polki porządek prawny – powiedziała Przyłębska.

Wadliwe prawnie orzeczenie w tej sprawie, które nie będzie wywoływało żadnych skutków prawnych, ma zostać wydane w dniu 18 stycznia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Kucharka z chochlą wywija. Co za i szmat wstyd na cały świat. Znajomi z Niemiec i USA dzwonią i pytają co się u was dzieje. Takich jak PiS to w historii nie było. Nakradli i teraz boją się że pójdą czwórkami do paki

Napisz Komentarz

Exit mobile version