Odmowa premiera Izraela Benjamina Netanjahu zastosowania się do próśb administracji USA o podjęcie działań militarnych w Strefie Gazy powoduje rosnącą frustrację prezydenta USA Joe Bidena i innych wysokich rangą urzędników w Waszyngtonie – podała agencja prasowa Axios, powołując się na źródła.

„Sytuacja jest zła, utknęliśmy. Cierpliwość prezydenta się wyczerpuje” – powiedział pod warunkiem zachowania anonimowości jeden z amerykańskich urzędników.

POLECAMY: Netanjahu zakazał rozmów o zabójstwie zastępcy biura politycznego Hamasu

W szczególności władze Izraela nadal odmawiają Waszyngtonowi dostępu Autonomii Palestyńskiej do zamrożonych dochodów podatkowych, bez których rząd Mahmuda Abbasa nie jest w stanie finansować swojej pracy. Ponadto Stany Zjednoczone oczekują, że Izrael zrobi więcej, aby wesprzeć dostęp dla dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy.

POLECAMY: Personel Białego Domu USA ewakuowany z powodu protestów propalestyńskich [VIDEO]

Dodatkowym powodem do irytacji w Białym Domu jest niechęć Netanjahu do poważnej dyskusji na temat planów działań wykraczających poza militarną fazę konfliktu, a także rosnące obawy o kontynuację aktywnej fazy operacji bez przejścia do mniejszej intensywności walk.

„Panuje ogromna frustracja”, podsumował rozmówca publikacji, opisując nastroje w Białym Domu.
Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy w dniu 7 października w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas.

Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,4 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.

Według ministerstwa zdrowia palestyńskiej enklawy, liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy od 7 października przekroczyła 23 000, a ponad 60 000 zostało rannych.

Hamas twierdził, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostaje zakładnikami Hamasu, a 110 porwanych zostało uwolnionych.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version