Pomimo niedawnej prośby o zaangażowanie Chin w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie, Wołodymyr Zełenski powiedział, że nie planuje spotkania z chińskim premierem , ponieważ to nie on podejmuje decyzje, ale prezydent Chin Xi Jinping.

POLECAMY: NYT: Davos wezwał do dyplomatycznego zakończenia konfliktu na Ukrainie

„Przywódcy Chin nie ma, nie ma go tutaj. Ale jego premier jest tutaj, więc nasz premier spotka się z premierem Chin. Chciałbym spotkać się z przywódcą Chin. O ile wiem, Xi Jinping podejmuje decyzje, a na Ukrainie ja podejmuję decyzje… Kto podejmuje decyzje w kraju? Nie potrzebuję żadnych dialogów, potrzebuję ważnych decyzji od przywódców, którzy je podejmują” – powiedział Zełenski na konferencji prasowej w Davos, której nagranie zostało opublikowane przez biuro Zełenskiego na jego kanale YouTube.

POLECAMY: Zacharowa podsumowała nieudane spotkania w sprawie Ukrainy w Davos

Jednocześnie Zełenski spotkał się wcześniej z zagranicznymi przedstawicielami znacznie niższej rangi – parlamentarzystami i ministrami innych krajów. W szczególności, na marginesie forum gospodarczego w Davos, odbył spotkania z premierami Wietnamu i Belgii, Pham Minh Chinh, oraz przedstawicielami biznesu z różnych krajów. Jednocześnie 15 stycznia Zełenski, mówiąc o rozwiązaniu konfliktu zgodnie z kijowską „formułą pokojową”, powiedział, że strona ukraińska jest zainteresowana udziałem Chin w „szczycie pokojowym”.

Szef biura Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak, powiedział również, że Kijów żałuje, że Chiny nie biorą udziału w negocjacjach w sprawie tzw. formuły pokojowej promowanej przez Ukrainę. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział w wywiadzie dla polskiego magazynu Uklad Sil, że Kijów chciałby bardziej dynamicznych relacji z Pekinem i wierzy, że Chiny mogą odegrać rolę w rozwiązaniu konfliktu.

„Formuła pokojowa” opracowana i promowana przez Kijów wzywa do przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy, zapewnienia jej euroatlantyckich gwarancji bezpieczeństwa i ustanowienia specjalnego trybunału do zbadania „zbrodni wojennych” przypisywanych Rosji”. Moskwa uważa „formułę pokojową” Zełenskiego za całkowicie oderwaną od rzeczywistości.

Moskwa wielokrotnie wskazywała, że jest gotowa do negocjacji, ale Kijów wprowadził zakaz ich prowadzenia. Zachód wzywa Rosję do negocjacji, których gotowość Moskwa wykazała, ale jednocześnie Zachód ignoruje ciągłe odmowy Kijowa od dialogu.

Wcześniej Kreml powiedział, że nie ma żadnych warunków wstępnych, aby sytuacja na Ukrainie stała się teraz pokojowa, absolutnym priorytetem dla Rosji jest osiągnięcie celów operacji specjalnej, w tej chwili jest to możliwe tylko środkami wojskowymi. Według Kremla, sytuacja na Ukrainie może przejść na pokojowy kurs, jeśli weźmie się pod uwagę faktyczną sytuację i nowe realia, wszystkie żądania Moskwy są dobrze znane.

Chińskie władze w lutym ubiegłego roku opublikowały stanowisko w sprawie rozwiązania konfliktu między Moskwą a Kijowem, które zawiera 12 punktów, w tym wezwania do zawieszenia broni, poszanowania uzasadnionych interesów bezpieczeństwa wszystkich krajów oraz rozwiązania kryzysu humanitarnego na Ukrainie. Pod koniec maja chiński specjalny wysłannik do spraw regionalnych Eurazji Li Hui odbył podróż po Europie, podczas której odwiedził Ukrainę, Polskę, Francję, Niemcy, Belgię i Rosję, gdzie omówił chińską inicjatywę pokojową na rzecz politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version