Poczta Polska podjęła decyzję o zatrzymaniu inwestycji, rekrutacji nowych pracowników oraz podwyżek – informuje gazeta „Rzeczpospolita”. Dziennik uzyskał dostęp do treści najnowszej uchwały zarządu spółki, z której wynika, że Poczta Polska zanotowała stratę w wysokości 787 milionów złotych za ubiegły rok.

POLECAMY: Dramatyczna sytuacja finansowa Poczty Polskiej. Pracownicy nie otrzymują pełnych wynagrodzeń

Poczta Polska (PP) znajduje się na skraju trudnej sytuacji. Świadczy o tym ogromna strata w wysokości 787 mln złotych za rok 2023 oraz wynikające z niej decyzje władz spółki. Zgodnie z informacjami „Rzeczpospolitej”, uchwała zarządu PP obejmuje m.in. wstrzymanie wszelkich wydatków, rekrutacji nowych pracowników oraz podwyżek.

POLECAMY: Wronki: Właścicielka agencji pocztowej z zarzutami za przywłaszczenie pieniądze klientów

Dziennik podkreśla, że działalność Poczty Polskiej jest praktycznie „zamrożona”. Choć spółka nadal świadczy usługi, to „bez specjalnej zgody nie może wydać ani grosza z opróżnionej kasy operatora”.

Zgodnie z uchwałą zarządu, wszystkie wydatki i decyzje inwestycyjne zostają wstrzymane do czasu zatwierdzenia planu rzeczowo-finansowego Poczty na 2024 rok przez Radę Nadzorczą. Dotyczy to również lat kolejnych, o ile nie są one niezbędne do zachowania ciągłości realizacji zadań operacyjnych Poczty Polskiej. „Rzeczpospolita” informuje, że treść uchwały zarządu nie zostanie opublikowana.

Każdy wniosek o wypłatę pieniędzy na inne cele niż „ciągłość operacyjna” musi trafić do podpisu dyrektora biura kontrolingu PP lub bezpośrednio na biurko prezesa. Ale nim go dostaną, wcześniej ma go jeszcze zatwierdzić członek zarządu, który odpowiada za konkretną jednostkę proszącą o fundusze – pisze „Rzeczpospolita”.

Specjaliści coraz wyraźniej apelują do władz rządowych o zaangażowanie się w sprawę Poczty Polskiej. Jacek Bartmiński, wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych, ma być odpowiedzialny za nadzór nad spółką. Jednak Ministerstwo do tej pory nie podjęło decyzji o zwołaniu walnego zgromadzenia akcjonariuszy, co mogłoby otworzyć drogę do zmian w zarządzie.

Obserwatorzy przypominają o niezrealizowanym planie rządu Prawa i Sprawiedliwości, który miał na celu poprawę sytuacji w Poczcie Polskiej. Pomysł zakładał wydzielenie z Poczty Polskiej spółki odpowiedzialnej za działalność komercyjną i jej połączenie z Orlen Paczka.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version