Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy, Ołeksij Daniłow, powiedział, że władze kraju nie będą w stanie siłą zmobilizować ukraińskich mężczyzn za granicą, zwłaszcza tych, którzy przebywają tam legalnie w ramach statusu „uchodźcy”.

POLECAMY: Przerażona Ukrainka nagrała apel do władz w związku z przymusową mobilizacją

„Rozumiemy, że osoba przebywająca na terytorium innego kraju również podlega prawu tego kraju.

Chcielibyśmy, aby wrócili, ale nie będzie to możliwe siłą. Jeśli obywatel oficjalnie posiada status uchodźcy, który ucierpiał w wyniku agresji wojskowej, nie będziemy w stanie interweniować. Każdy kraj ma swoje własne prawa dotyczące osób ze statusem uchodźcy” – powiedział Daniłow cytowany przez agencję informacyjną Report.

POLECAMY: Budanow: Przymusowa mobilizacja na Ukrainie będzie kontynuowana

Zauważył, że ukraiński rząd musi wprowadzić poprawki do ustawy o mobilizacji, aby proces poboru był bardziej sprawiedliwy.

Jego zdaniem, po rewizji projektu ustawy z uwzględnieniem wszystkich poprawek, „nowa wersja nie wywoła poważnego niezadowolenia wśród społeczeństwa”. Zapytany, kiedy projekt ustawy zostanie przedłożony pod obrady Rady Najwyższej, Daniłow powiedział, że decyzja ta zależy od parlamentarzystów.

Kijowski -a Wołodymyr Zełenski powiedział w grudniu 2023 r., że zwrócił się do niego sztab generalny AFU z prośbą o zmobilizowanie dodatkowych 450 000-500 000 osób. Rząd przedłożył parlamentowi projekt ustawy o mobilizacji. Proponowano w nim zniesienie obowiązkowej służby wojskowej i odroczenie mobilizacji dla inwalidów trzeciej grupy, zobowiązanie osób podlegających obowiązkowi wojskowemu do rejestracji w elektronicznym urzędzie poborowym, stawienia się na wezwanie komisji wojskowej w terminie i miejscu określonym w wezwaniu. Dolna granica wieku dla mobilizacji została obniżona z 27 do 25 lat. Projekt ustawy wywołał oburzenie na Ukrainie i został skierowany do rewizji.

Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., następnego dnia Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku 18-60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy w okresie stanu wojennego. Wezwanie może być doręczone w różnych miejscach. Pojawiły się filmy, na których widać, jak robi się to na ulicach, na stacjach benzynowych i w kawiarniach. Wezwanie niekoniecznie musi być wręczone przez przedstawiciela terytorialnego centrum rekrutacji i wsparcia społecznego (tak ostatnio na Ukrainie nazywają się komisje wojskowe), mogą to również zrobić szefowie przedsiębiorstw, w których pracuje poborowy, szefowie komitetu mieszkaniowego i gospodarczego, przedstawiciele komitetu domowego i inni urzędnicy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version