Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 r. wyniosło 8032,96 zł, co oznacza wzrost o 9,6 proc. rok do roku. Jednak zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,1 proc.

Czynniki Wpływające na Wzrost Wynagrodzenia

GUS wskazuje, że wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stosunku do listopada 2023 r. wyniósł nominalnie 4,7 proc. Wzrost ten był skutkiem wypłat premii kwartalnych, rocznych, świątecznych, nagród rocznych, jubileuszowych, nagród z okazji Dnia Górnika, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, oraz odpraw emerytalnych.

Sekcje z Największym Wzrostem i Najwyższym Średnim Wynagrodzeniem

Największy nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stosunku do poprzedniego miesiąca wystąpił w sekcji rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (o 82,8 proc.). Najwyższą wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w grudniu 2023 r. odnotowano w sekcji górnictwo i wydobywanie (20.136,24 zł), a najniższą w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia (5.639,35 zł).

Spadek Produkcji w Grudniu 2023 r. W Wielu Działach Przemysłu

GUS informuje o spadku produkcji w grudniu w 23 z 34 działów gospodarki. Spadek ten dotyczył m.in. produkcji urządzeń elektrycznych (-23,8 proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych (-15,3 proc.), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (-13,7 proc.), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (-13,3 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (-11,8 proc.), naprawy, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (-9,0 proc.), produkcji mebli (-8,8 proc.), wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (-7,1 proc.).

Wzrost w Niektórych Działach Przemysłu

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z grudniem 2022 r., wystąpił w 11 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (47,8 proc.), poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (7,5 proc.).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

  1. To pisowskie dane, nikt górnictwie tyle nie zarabia. No może dyrektor i naczelny inżynier. Powielanie pisowskiego magla falszu

Napisz Komentarz

Exit mobile version