Szefowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec, Annalena Baerbock, w poniedziałek przed spotkaniem szefów MSZ krajów UE w Brukseli, stanowczo podkreśliła, że jedynym skutecznym rozwiązaniem obecnego konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest dwupaństwowe porozumienie, umożliwiające pokojowe współistnienie Izraelczyków i Palestyńczyków. Baerbock zaznaczyła, że ci, którzy odrzucają to rozwiązanie, nie przedstawili żadnej alternatywy.

POLECAMY: Borrell: Izrael finansował działanie Hamasu

Dławiącą sytuację humanitarną w Strefie Gazy nazwała nie do zniesienia, apelując jednocześnie o natychmiastową „humanitarną przerwę”. Szefowa niemieckiej dyplomacji wyraziła przekonanie, że powyższe dwupaństwowe rozwiązanie stanowi kluczowy krok w kierunku zakończenia trwającego konfliktu.

POLECAMY: Biden: Naród palestyński zasługuje na własne państwo

„Odtąd nie będę mówił o procesie pokojowym, ale o procesie obejmującym budowę dwóch państw, Izraela i Palestyny” – powiedział.

POLECAMY: Netanjahu stwierdził, że na świecie nie ma miejsca na państwo palestyńskie

W ostatni piątek prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, wyraził przekonanie, że istnieje nadal szansa na osiągnięcie rozwiązania dwupaństwowego pomiędzy Izraelczykami a Palestyńczykami, nawet przy obecnym składzie izraelskiego rządu.

Również szef resortu spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej podkreślił, że normalizacja stosunków z Izraelem jest niemożliwa bez uprzedniego „rozwiązania kwestii palestyńskiej”, przy czym podkreślił konieczność ustanowienia suwerennego państwa dla Palestyńczyków.

António Guterres, sekretarz generalny ONZ, w niedzielę potępił Izrael za „serce rozdzierającą” śmierć palestyńskich cywilów w Strefie Gazy, jednocześnie określając sprzeciw wobec uznania państwowości narodu palestyńskiego jako „niedopuszczalny”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version