Budapeszt nie będzie uczestniczył w finansowaniu dostaw broni na Ukrainę z Europejskiego Funduszu Pokojowego, powiedział węgierski minister spraw zagranicznych i zewnętrznych stosunków gospodarczych Péter Szijjártó po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE – podał kanał M1.

„Węgry nie wysyłały broni wcześniej i nie będą tego robić później. I nie jesteśmy gotowi uczestniczyć w żadnej decyzji i procesie, który doprowadzi do zwiększenia dostaw broni na Ukrainę” – powiedział urzędnik.

POLECAMY: Węgry: Bez Federacji Rosyjskiej nie da się zbudować europejskiej architektury bezpieczeństwa

Według niego Budapeszt musiałby wysyłać 23 miliardy forintów rocznie do ogólnego funduszu dla innych krajów, aby wysłać broń na Ukrainę.

„Oczywiście nie popieramy tej propozycji” – podkreślił Szijjártó.

POLECAMY: Szijjártó wezwał do wstrzymania dostaw broni do Kijowa

Dodał, że Węgry nie mogą i nie będą uniemożliwiać innym krajom wysyłania broni na Ukrainę na podstawie decyzji krajowej.

„To będzie decyzja każdego, każdy rząd musi odpowiedzieć przed swoimi wyborcami, Węgry nie wezmą udziału w wysyłaniu broni” – podsumował Szijjártó.

Wall Street Journal poinformował wcześniej o planach utworzenia nowego funduszu w Europie, który miałby pomóc Ukrainie. Według gazety, aby ominąć weto Węgier, Europejska Służba Działań Zewnętrznych proponuje utworzenie nowej struktury i włączenie do niej około 6,5 mld euro z aktywów pozabudżetowego Europejskiego Funduszu Pokoju.

POLECAMY: Szijjártó: Węgry będą próbowały otworzyć oczy Brukseli w 2024 r.

Proponuje się również, aby w latach 2024-2027 do nowego funduszu trafiało do pięciu miliardów euro rocznie. Celem projektu jest wykorzystanie tych pieniędzy do zrekompensowania krajom wspólnych zakupów pomocy wojskowej w celu przekazania jej Ukrainie.

Na szczycie w Brukseli w połowie grudnia Węgry zawetowały zwiększenie wieloletniego budżetu UE na lata 2024-2027, w tym 50 mld euro na pomoc makrofinansową dla Kijowa. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział dziennikarzom po szczycie, że spodziewa się, iż przywódcy UE będą w stanie jednogłośnie zatwierdzić pomoc finansową dla Ukrainy na początku 2024 roku. Kolejny nadzwyczajny szczyt UE zaplanowano na 1 lutego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version