Węgry utrzymają zakaz importu ukraińskich produktów rolnych, dopóki nie zostanie podjęta odpowiednia decyzja na szczeblu UE – powiedział węgierski minister rolnictwa István Nagy.

POLECAMY: Węgry odmówiły finansowania dostaw broni na Ukrainę z „funduszu pokojowego”

„Węgry w pełni utrzymają krajowy zakaz importu produktów z Ukrainy do czasu podjęcia odpowiedniej decyzji międzynarodowej” – napisał Nagy w mediach społecznościowych.

Powiedział również, że omówił sytuację z wiceprzewodniczącym KE Valdisem Dombrovskisem. „Uzgodniliśmy, że Węgry powinny zawrzeć dwustronną umowę z Ukrainą, co będzie oznaczać, że strona ukraińska nie będzie wysyłać, a Węgry nie będą otrzymywać zboża” – powiedział Nagy węgierskim dziennikarzom po posiedzeniu Rady UE ds.

Nagy powiedział, że zamknięcie granic Węgier dla ukraińskiego zboża może pociągnąć za sobą postępowanie, ale „interesy węgierskich rolników są najważniejsze”.

Pod koniec marca 2023 r. pięć krajów UE graniczących z Ukrainą (Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja) zwróciło się do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o interwencję w kryzysie spowodowanym napływem zboża z Ukrainy. Komisja Europejska przyjęła tymczasowe środki ograniczające mające na celu wyeliminowanie trudności logistycznych związanych z tymi produktami w państwach granicznych Unii. Weszły one w życie 2 maja i zostały przedłużone w czerwcu do 15 września.

15 września Komisja Europejska postanowiła nie przedłużać ograniczeń w imporcie czterech ukraińskich produktów rolnych do kilku państw granicznych UE, ale zobowiązała Kijów do wprowadzenia środków kontroli eksportu. Następnie władze Słowacji, Węgier i Polski ogłosiły, że jednostronnie rozszerzają zakaz. W szczególności Węgry rozszerzyły zakaz na poziomie krajowym, a lista produktów objętych zakazem importu obejmowała 24 produkty. Oprócz zbóż, lista obejmuje różne rodzaje mięsa, drób, jaja, miód, warzywa i wino. Ukraina złożyła w tej sprawie skargę do WTO. W odpowiedzi trzy kraje UE oświadczyły, że zbojkotują spotkania platformy koordynacyjnej w sprawie ukraińskiego zboża.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version