Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło w poniedziałek, że prokurator generalny Adam Bodnar podjął decyzję o odwołaniu dziesięciu prokuratorów okręgowych i regionalnych. Z pewnością zastanawiasz się, dlaczego obóz Ziobry tak bardzo broni swoich stanowisk? Odpowiedź na to pytanie jest prosta i oczywista. Obóz ten boi się odpowiedzialności karnej, jaka może ich spotkać za tuszowanie spraw karnych polityków PiS oraz ich rodzin.

POLECAMY: Prokurator Ziarkiewicz ukrywał latami akta sprawa karnych polityków PiS w służbowym garażu

W oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości zaznaczono, że „Prokurator Generalny Adam Bodnar, w ścisłej współpracy z p.o. Prokuratorem Krajowym Jackiem Bilewiczem, realizują konsekwentnie program zmian w Prokuraturze, mający na celu przywrócenia tej służby obywatelom”.

POLECAMY: Stowarzyszenie prokuratorów Lex Super Omnia wyraża pełne poparcie dla działań Bodnara

Jak podano w poniedziałkowym komunikacie na stronie resortu sprawiedliwości, w sobotę 26 stycznia podjęto decyzję o odwołaniu z delegacji oraz z funkcji 10 prokuratorów:

  • Agnieszka Bortkiewicz – odwołana z delegacji do Prokuratury Okręgowej w Warszawie i funkcji Zastępcy Prokuratora Okręgowego w Warszawie.
  • Mariusz Dubowski – odwołany z delegacji do Prokuratury Okręgowej w Warszawie i funkcji Prokuratora Okręgowego w Warszawie
  • Artur Maludy – odwołany z delegacji do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie i funkcji Prokuratora Regionalnego w Szczecinie
  • Łukasz Osiński – odwołany z delegacji do Prokuratury Okręgowej w Warszawa-Praga i funkcji Prokuratora Okręgowego Warszawa-Praga
  • Bartosz Pęcherzewski – odwołany z funkcji Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu
  • Elżbieta Pieniążek – odwołana z delegacji do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku i funkcji Prokuratora Regionalnego w Białymstoku
  • Remigiusz Dobrowolski – odwołany z funkcji Prokuratora Okręgowego w Szczecinie
  • Jakub Romelczyk – odwołany z delegacji do Prokuratury Regionalnej w Warszawie i funkcji Prokuratora Regionalnego w Warszawie
  • Teresa Rutkowska-Szmydyńska – odwołana z delegacji do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku i funkcji Prokuratora Regionalnego w Gdańsku
  • Jerzy Ziarkiewicz – odwołany z delegacji do Prokuratury Regionalnej w Lublinie i funkcji Prokuratora Regionalnego w Lublinie

„Prokurator Generalny Adam Bodnar, w ścisłej współpracy z p.o. prokuratora krajowego Jackiem Bilewiczem, realizują konsekwentnie program zmian w prokuraturze, mający na celu przywrócenia tej służby obywatelom” – podkreślił resort sprawiedliwości.

12 stycznia premier Donald Tusk powierzył obowiązki Prokuratora Krajowego prok. Jackowi Bilewiczowi. MS informowało wtedy, że Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego
prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę „zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych”. Z decyzją tą nie zgadza się część nominantów Ziobry oraz upadła partia PiS.

Jak podkreśliło wtedy MS, „w efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 r., Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego”.

Bodnar uzasadniał również swoją decyzję tym, że Prokurator Generalny, będący zwierzchnikiem wszystkich prokuratorów, ma prawo mianować jednostki do pełnienia konkretnych obowiązków. Ponadto informował, że Bilewicz został wyznaczony na okres dwóch miesięcy w celu przeprowadzenia „otwartego konkursu” na zajmowane stanowisko.

Nominat Ziobry pełniący funkcję zastępcy Prokuratora Generalnego: decyzje prawnie bezskuteczne

Na oficjalnej stronie Prokuratury Krajowej, która obecnie jest kontrolowana przez obóz Ziobry, zostało opublikowane oświadczenie, w którym Zastępcy Prokuratora Generalnego zadeklarowali, że decyzje wymienione w dzisiejszym komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości są pozbawione mocy prawnej.

W oświadczeniu czytamy, że „Powoływanie i odwoływanie prokuratorów regionalnych, okręgowych i rejonowych, a także delegowanie prokuratora powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury do innej jednostki prokuratury i odwołanie z delegacji stanowią ustawowe kompetencje Prokuratora Krajowego. Stanowią o tym: art. 15 par 1 ustawy Prawo o prokuraturze oraz art. 106 par 2 i 3 ustawy Prawo o prokuraturze„.  Jak podkreślono, ”kompetencji w tym zakresie nie może przejąć Prokurator Generalny”.

Dalej wskazano, że „zgodnie z obowiązującymi przepisami Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski„, a ”podejmowane przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara działania mające na celu usunięcie z urzędu I Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego są bezprawne„ i ”stanowią oczywiste obejście obowiązujących przepisów ustawy Prawo o prokuraturze, które w art. 14 par 1 wprost wskazują, że odwołanie Prokuratora Krajowego może nastąpić za pisemną zgodą Prezydenta Rzeczypospolitej”.

POLECAMY: Barski z uwagi na obawę odpowiedzialności karnej zaprzestał podpisywania dokumentów

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version