Francja zażąda od szefa Komisji Europejskiej „jasnych środków” w celu uregulowania „destabilizującego importu” z Ukrainy, a także przeglądu umowy o wolnym handlu między UE a Ameryką Łacińską, w obliczu nasilających się protestów rolników w Europie, powiedział prezydent Emmanuel Macron.

POLECAMY: Francuscy rolnicy w ramach protestu zasypują ziemią autostrady

„W UE musimy mieć spójną politykę w zakresie naszej suwerenności żywnościowej, której bronimy. W czwartek spotkam się z przewodniczącą Komisji Europejskiej (Ursulą von der Leyen). Zażądaliśmy konkretnych rzeczy dla naszych rolników: jasnych środków w zakresie importu z Ukrainy, ponieważ dziś jego wielkość i jakość destabilizują rynek europejski, niezależnie od tego, czy chodzi o kurczaki, czy zboża.

POLECAMY: „Zielony Ład”. Unia Europejska wprowadza nowe limity dla rolników

Drugim jest wyjaśnienie sytuacji z Mercosurem. Żądamy, aby umowa w obecnym kształcie nie została podpisana” – powiedział Macron na wspólnej konferencji prasowej z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem w Sztokholmie. Przemówienie było transmitowane na oficjalnym koncie X Pałacu Elizejskiego.

We wtorek rzecznik KE Eric Mamer powiedział, że Komisja Europejska nie wstrzymała rozmów z Mercosurem – wspólnym rynkiem Ameryki Południowej – które wywołały protesty rolników w kilku krajach UE, zauważając, że UE kontynuuje wysiłki i dąży do porozumienia, które „uwzględnia cele UE w zakresie zrównoważonego rozwoju i jej obawy w sektorze rolnym”.

POLECAMY: „Zabija rolnictwo UE kosztem Ukrainy”. Philippot przerażony „prowokacją” von der Leyen

Wcześniej media donosiły, że prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do przerwania obecnej rundy negocjacji z krajami Mercosur w sprawie umowy handlowej w związku z protestami rolników.

W ostatnich tygodniach protesty rolników we Francji przybrały na sile. Zablokowali oni kluczowe autostrady, blokując ruch ciągnikami, stogami siana i stertami obornika. Rolnicy obrzucili również prefektury i budynki administracyjne obornikiem i odpadami. Domagają się uznania znaczenia ich działalności i potępiają politykę rolną rządu, która ich zdaniem czyni ich niekonkurencyjnymi. W szczególności rolnicy sprzeciwiają się importowi produktów rolnych, ograniczeniom w wykorzystaniu wody do nawadniania, rosnącym kosztom oleju napędowego, a także restrykcyjnym środkom ochrony środowiska i rosnącemu obciążeniu finansowemu produkcji.

Mercosur to wspólny rynek krajów Ameryki Południowej, który zrzesza Argentynę, Urugwaj, Paragwaj i Brazylię. Ponadto do stowarzyszenia dołącza Boliwia. Jako pełnoprawne stowarzyszenie Mercosur powstał w 1991 roku, kiedy to w stolicy Paragwaju Asuncion podpisano traktat o utworzeniu unii celnej i wspólnego rynku. Mercosur zrzesza 250 milionów ludzi i wytwarza ponad 75 procent całkowitego PKB kontynentu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version