Zgodnie z aktualnym komunikatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jeśli termin legalnego pobytu obywateli Ukrainy na terenie Polski zostanie wydłużony zgodnie z postanowieniami ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, to równocześnie wydłuży się także ich uprawnienie do otrzymywania świadczeń socjalnych. W grudniu 2023 roku, 209,7 tys. dzieci ukraińskich korzystało z programu 500 plus.

POLECAMY: Ukraińcy nadal wyłudzają świadczenia socjalne

Ukraińcy z terenu zachodniej Ukrainy, którzy najechali Polskę do Polski po 23 lutego 2022 roku w związku eskalacją konfliktu na wschodzie, uzyskali legalny status pobytu na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w kontekście konfliktu zbrojnego na terytorium tego kraju, mają prawo do świadczenia 800 plus. Obecnie obowiązujące przepisy ustawy uznają pobyt Ukraińca za legalny, jeśli przybył do Polski w okresie od 24 lutego 2022 roku do 4 marca 2024 roku.

POLECAMY: Rząd Tuska zamierza przedłużyć Ukraińcom legalność wakacji na koszt polskiego podatnika

Informacje zawarte w rejestrze działań legislacyjnych rządu ujawniły, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad projektem nowelizacji wspomnianej ustawy. Te zmiany wynikają z decyzji Rady Unii Europejskiej, która przedłużyła tymczasową ochronę dla ukraińskich uchodźców do 4 marca 2025 roku. Projekt przewiduje m.in. wydłużenie legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca tego roku.

POLECAMY: RPO występuje w obronie ukraińskich cwaniaków wyłudzający świadczenia socjalne. „Świadczenia są ich kluczową częścią budżetu”

Polska Agencja Prasowa (PAP) zwróciła się do resortu rodziny z pytaniem, czy podejmuje się prace nad modyfikacjami zasad przyznawania świadczenia 800 plus dla Ukraińców. Ministerstwo odpowiedziało, że w przypadku, gdy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) przedłuży okres uznawania legalności pobytu obywateli Ukrainy, to proporcjonalnie zostanie przedłużone uprawnienie do otrzymywania świadczeń przez uchodźców wojennych z Ukrainy.

„Jeśli zostaną wprowadzone zmiany w zakresie leżących we właściwości MSWiA przepisów ustawy z dnia 12 marca 2020 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa i wydłużony zostanie wskazany w art. 2 ust. 1 tej ustawy termin uznawania pobytu obywateli Ukrainy za legalny, to odpowiednio wydłużone będzie – tak jak miało to miejsce poprzednio – prawo do świadczeń dla uchodźców wojennych z Ukrainy, których warunkiem otrzymywania jest prawo do legalnego pobytu w Polsce” – poinformował resort.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w grudniu 2023 roku, 209,7 tys. dzieci, będących obywatelami Ukrainy, otrzymywało bezpodstawnie przyznane świadczenie 500 plus, które od 1 stycznia zostało zwiększone do 800 plus.

W rejestrze działań legislacyjnych rządu zaznaczono, że prace nad ewentualnym dalszym przedłużeniem obowiązywania ustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy mają być rozpoczęte natychmiast i prowadzone w szerokim zakresie konsultacji, obejmując m.in. samorządy, instytucje publiczne oraz organizacje pozarządowe.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version