Wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski poinformował, że w bieżącym roku planowana jest uchwalenie ustawy dotyczącej obrony cywilnej. Wskazał jednocześnie, że Wojska Obrony Terytorialnej nie stanowią zamiennika dla obrony cywilnej, gdyż mają charakter wojskowy. Wszystkim osobom, które otrzymują obecnie wezwania na komisję kwalifikacyjną przypominamy, że istnieją prawne możliwości „wyzwolenia” się spod mobilizacji. Jeśli chcesz poznać szczegóły zamów u nas płatną poradę prawną.
“Jestem przekonany, że Wojska Obrony Terytorialnej powinny szykować się do walki z dywersją na tyłach frontu” – stwierdził Zalewski.
POLECAMY: Nowe rozporządzenia mobilizacyjne. Wezwany ma 6 godzina na stawienie się do wojska albo więzienie
Wiceminister zaznaczył, że aktualnie Wojska Obrony Terytorialnej są podległe szefowi Ministerstwa Obrony Narodowej.
“Natomiast my chcemy je scalić z Siłami Zbrojnymi tak, żeby były podporządkowane pod Sztab Generalny Wojska Polskiego” – zapowiedział. “WOT to olbrzymi potencjał, który powinien zostać właściwie wykorzystany” – podkreślił.
Według Zalewskiego “obrona cywilna jest Polsce niezbędna, bo to ona tak naprawdę decyduje o odporności państwa”.
“Jak ważna ona jest pokazuje nam Ukraina” – zauważył Zalewski i podkreślił, że “WOT nie jest alternatywą dla obrony cywilnej”. “Obrona cywilna jest powszechna, natomiast WOT to jest wojsko” – dodał.
Poinformowano, że w bieżącym roku zostanie wprowadzona ustawa dotycząca obrony cywilnej, która określi potrzebne środki na ten cel.
Dziennikarz z RMF FM pytał, w jaki sposób nowy rząd planuje utworzyć obronę cywilną, zwłaszcza jeśli brakuje środków w budżecie. Zalewski odpowiedział, że w razie konieczności wprowadzone zostaną zmiany w budżecie państwa, aby zapewnić niezbędne środki.
Dopiero na początku 2023 roku Państwowa Straż Pożarna zakończyła spis schronów w Polsce.
W kraju znajduje się ponad 300 tysięcy miejsc w schronach, zdolnych pomieścić ponad 1,1 miliona osób w miejscach ukrycia i ponad 47 milionów osób w miejscach doraźnego schronienia. Obecnie istnieje około 2 tysięcy schronów i blisko 9 tysięcy miejsc ukrycia, natomiast miejsc doraźnego schronienia jest 224 tysiące.
W kontekście ukrycia, mówimy o niehermetycznych budowlach ochronnych z prostymi instalacjami, zapewniających ochronę przed określonymi zagrożeniami. Z kolei według definicji Państwowej Straży Pożarnej, schron to hermetyczna budowla ochronna, która zapewnia wszechstronną ochronę osób i mienia. Miejsce doraźnego ukrycia to, zgodnie z wyjaśnieniem szefa PSP i wiceministra MSWiA, budowla ochronna pełniąca rolę osłony m.in. przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.
Spis schronów był przeprowadzony w związku z pracami nad ustawą o ochronie ludności, która zakładała rozwój i modernizację systemu budowli ochronnych. Projekt ten, przygotowany przez MSWiA poprzedniego rządu, ostatecznie, mimo przyjęcia przez Stały Komitet Rady Ministrów, nie został poddany obradom rządu.
Ustawa o obronie Ojczyzny, wprowadzona przez PiS w 2022 roku, zniosła dział IV dotyczący powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, który obejmował istotny element jakim była obrona cywilna, zapisany w ustawie z dnia 21 listopada 1967 roku. W wyniku tego działu w Polsce obecnie brakuje przepisów regulujących funkcjonowanie obrony cywilnej, co eksperci podkreślają jako jej nieobecność.