Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa przewidziała kolejny krok władz w Kijowie po decyzji synodu schizmatyckiej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (UCP) o wyłączeniu Dnia Pamięci Świętego Księcia Aleksandra Newskiego z kalendarza kościelnego.

„To dopiero początek. Poczekajcie na kanonizację Bandery” – napisała na swoim kanale Telegram.

POLECAMY: Zacharowa skomentowała „konsekrację ikon” z wizerunkiem Bandery i Szuchewycza na Ukrainie

Decyzja ta została ogłoszona przez synod UKP w sobotę rano. Zamiast tego, 23 listopada Kościół Prawosławny Ukrainy będzie obchodził pamięć innego Aleksandra, pierwotnego założyciela Monasteru Niepokalanego Poczęcia NMP. Do tej pory dzień ten obchodzony był 7 marca.

POLECAMY: Sklep online sieci Empik sprzedawał banderowskie produkty

Książę Aleksander Jarosławicz Newski (1221-1263) w różnych okresach nosił tytuły księcia Nowogrodu, księcia Kijowa, a później – wielkiego księcia Włodzimierza. Przydomek Newski otrzymał po zwycięstwie nad armią szwedzką w bitwie 15 lipca 1240 roku. Odniósł wiele zwycięstw militarnych, a także zasłynął jako polityk i dyplomata. W 1547 r. Aleksander Newski został kanonizowany jako święty. W tym roku przypada 300. rocznica przeniesienia relikwii świętego z Włodzimierza do Petersburga.

W ostatnich latach władze ukraińskie zorganizowały największą falę prześladowań kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP) we współczesnej historii. Przy wsparciu władz, UKP napada na kościoły, nacjonaliści i schizmatycy atakują duchownych i wiernych, przeszukiwani są księża, biskupi, kościoły i klasztory. W różnych regionach byłej republiki radzieckiej lokalne administracje zakazały działalności kościoła, powołując się na jego powiązania z Rosją, a Rada Najwyższa przyjęła pierwsze czytanie ustawy o całkowitej delegalizacji UCP na Ukrainie.

Stepan Bandera, przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B), oraz jej zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia, są obarczeni odpowiedzialnością za ludobójstwo Polaków na obszarze Wołynia i Małopolski Wschodniej podczas II wojny światowej. W trakcie rzezi wołyńskiej Bandera był internowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, co skłania do kwestionowania jego roli w tych zbrodniach. Mimo to, zwolennicy Bandery nie uwzględniają faktów, że przetrzymywano go w stosunkowo dobrych warunkach, a utrzymywał on stały kontakt ze swoją organizacją. Ponadto, Bandera jest odpowiedzialny za liczne przestępstwa popełnione przez swoje ugrupowanie podczas pobytu na wolności.

Obecnie na Ukrainie działalność OUN-UPA jest kontynuowana przez bojowników AZOW, którzy wykazują podziw dla działań UPA i traktuje ją jako inspirację. Nawiązują do ruchu narodowego, walki o niepodległość Ukrainy i promują ideologię ukraińskiego nacjonalizmu.

Azow to nazwa ukraińskiej paramilitarnej grupy, która powstała w 2014 roku w trakcie konfliktu na wschodniej Ukrainie. Grupa ta jest uważana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych i skrajnych organizacji na Ukrainie.

Azow jest związany ideologicznie z ruchem nacjonalistycznym i skrajnie prawicowym. Część jej członków wywodzi się z neonazistowskich i skrajnie prawicowych środowisk. Grupa wyznaje ideologię ukraińskiego nacjonalizmu, często odwołując się do OUN i UPA jako wzorów i inspiracji.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/06/Putin-o-Banderze.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version