Grecja nie wyśle na Ukrainę żadnych rakiet do systemów obrony powietrznej S-300, stwierdza rzecznik parlamentu Pavlos Marinakis i „kategorycznie zaprzecza” jakimkolwiek doniesieniom mediów o przygotowaniach do takich transferów wojskowych. Tym samym Grecja wydajać oświadczenie w sprawie zakończenia wspierania kijowskich – jednoznacznie odcina się od spekulacji pojawiających się w mediach dotyczących przekazania Ukrainie rakietowych systemów S-300 wraz z uzbrojeniem.

POLECAMY: Grecja nie wyśle ​​na Ukrainę czołgów Leopard 2A6 i systemów obrony powietrznej

Wspomniane doniesienia pojawiły się po ogłoszeniu umowy Grecji ze Stanami Zjednoczonymi, która zakładała m.in. dostarczenie 40 myśliwców F-35 nad Morze Śródziemne. W ramach praktyki, amerykańska administracja często prosi swoich sojuszników o przekazywanie starszego uzbrojenia Ukrainie w zamian za nowoczesne technologie. W przypadku Grecji jednak, taka decyzja nie spotkała się z aprobatą. Mimo wcześniejszej pomocy udzielanej Ukrainie, Grecja zdecydowanie odrzuca możliwość przekazania systemów S-300.

Greckie S-300 nie trafią do Ukrainy

„Musi istnieć granica dla fake newsów, zwłaszcza gdy mają one związek z interesami kraju i jego międzynarodowym wizerunkiem. Nie ma takiego tematu i kategorycznie temu zaprzeczam. Nie było nawet zamiaru, aby Grecja ryzykowała obronę kraju” –  powiedział rzecznik greckiego rządu Pavlos Marinakis.

Grecka armia wciąż korzysta z rozwiązań pochodzących zarówno z okresu poradzieckiego, jak i rosyjskiego, stanowiących istotny element jej wyposażenia. W kontekście systemów obrony powietrznej wymienia się m.in. Tor-M1, Osa-M oraz liczne armaty przeciwlotnicze ZU-23-2. Istnieje możliwość, że te elementy były przedmiotem negocjacji między Waszyngtonem a Atenami.

Jednak najbardziej interesujące z perspektywy Ukrainy są systemy S-300, które, pomimo istnienia ich nowszej generacji, S-400, nadal oferują znaczne możliwości. Te rakietowe systemy ziemia-powietrze o dużym zasięgu potrafią atakować cele na dystansie do około 200 km i na pułapie ponad 27 km. Pociski S-300 posiadają znaczne głowice odłamkowo-burzące, a w niektórych wariantach ich masa wynosi nawet 180 kg. Po wystrzeleniu osiągają prędkość do 2200 m/s.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version