Sejm zdecydował przedłużyć obowiązywanie uprawnień socjalnych dla obecnych w Polsce Ukraińców do końca czerwca tego roku. Podczas bieżącego posiedzenia, Sejm rozpatruje m.in. projekt rządowy zmiany w ustawie dotyczącej pomocy dla obywateli Ukrainy, który przewiduje przedłużenie świadczeń socjalnych dla Ukraińców do 30 czerwca bieżącego roku. Propozycja ta obejmuje również wydłużenie terminów legalnego pobytu w Polsce dla Ukraińców, których dotychczasowe uprawnienia wkrótce wygasają.

POLECAMY: Polacy przeciwni wspieraniu Ukrainy i sponsorowania ich życia poprzez świadczenia socjalne

W piątek projekt został zaakceptowany przez Sejm i przekazany do Senatu. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 414 posłów, podczas gdy 15 posłów Konfederacji Wolność i Niepodległość było przeciwnych. Jednego parlamentarzystę z klubu PiS ominęła decyzja. Projekt ten był procedowany w trybie przyspieszonym, co wzbudziło zaniepokojenie wśród Konfederacji, która zwróciła uwagę, że został on wprowadzony do porządku obrad bez wcześniejszych konsultacji. Według uzasadnienia zmiany mają dotyczyć około miliona osób, a ich realizacja ma kosztować polskich podatników 6,2 miliarda złotych.

Warto dodać, że rząd pod przywództwem Donalda Tuska planuje opracować nowe wytyczne dotyczące pomocy dla uchodźców z Ukrainy do końca czerwca. Postulują to zarówno samorządy, jak i organizacje pozarządowe, które wspierają Ukraińców. Ich stanowisko zakłada konieczność przeprowadzenia weryfikacji osób z Ukrainy, aby pomoc trafiała jedynie do tych, którzy rzeczywiście jej potrzebują, na przykład tych, którzy stracili dach nad głową.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w zeszłym tygodniu, że jeśli zaproponowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przyczyni się do przedłużenia terminu legalnego pobytu, to także wydłużone zostaną prawa do świadczeń socjalnych, w tym programu 800 plus. Projekt ten był opracowywany przez wiceministra Tomasza Szymańskiego. Polityk Platformy Obywatelskiej argumentuje, że kwestie pomocy dla obywateli Ukrainy reguluje unijna dyrektywa, która określa koszty dla poszczególnych państw.

POLECAMY: GUS podał ile Polaków, kosztowała fanaberia rządu w zakresie świadczeń socjalnych dla „uchodźców”

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy, mają prawo do korzystania z polskich świadczeń socjalnych zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy. Obecne przepisy ustalają, że pobyt Ukraińca jest legalny, jeśli przybył do Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. do 4 marca 2024 r.

Chodzi tu o uprawnienia do otrzymywania świadczenia 800 plus (dawniej 500 plus) czy Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. W grudniu 2023 r. 500 plus otrzymywało 209,7 tys. dzieci ukraińskich.

Jak informowano wcześniej, liczba świadczeń wypłaconych cudzoziemcom przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach programu Rodzina 500 plus w pierwszej połowie 2023 r. przekroczyła 2 mln, z czego większość przypadło Ukraińcom.

Warto też przypomnieć wyniki sondażu Zespołu Badawczego Openfield z lutego poprzedniego roku, według którego aż 60,4 proc. respondentów uważało, że pomoc w postaci świadczeń udzielanych przez państwo jest bardziej korzystna dla uchodźców z Ukrainy niż dla nich samych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version