Polska delegacja dowiedziała się, że w spotkaniu w Rwandzie weźmie udział m.in. rosyjski ambasador. Andrzej Duda nie wyraził zgody na zasiadanie przy jednym stole z nim. Nie ulega wątpliwości, że Rwanda zakpiła z proukraińskich poglądów Dudy. Pałac Prezydencki jednak próbuje wytłumaczyć ten incydent chaosem panującym w tym kraju.

POLECAMY: Duda zaliczył kolejną wtopę w Kenii. Nagranie nieudacznika podbija cały świat

Prezydent Andrzej Duda, który przybył do Rwandy 6 lutego (środkowo-wschodnia część Afryki), odwiedził tam m.in. Ośrodek dla Niewidomych Dzieci w Kibeho, uczestniczył w Polsko–Rwandyjskim Okrągłym Stole Gospodarczym oraz spotkał się z prezydentem Paulem Kagame.

Podczas wizyty doszło do nieprzyjemnej sytuacji.

Ambasadora Rosji zaproszono na to samo spotkanie. Dziennikarze Interii ujawnili, że 7 lutego polska delegacja otrzymała listę uczestników szerszego spotkania. Dowiedziano się wówczas, że wśród gości byli przedstawiciele delegacji, biznesmeni, dyplomaci oraz inni zaproszeni. Na liście znalazł się m.in. ambasador Rosji – donosi Interia, powołując się na własne źródła w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent Polski nie zgodził się jednak na udział w spotkaniu w takim składzie. Organizatorzy „zażegnali jednak kryzys”. – Paul Kagame, widząc, co się dzieje, także nie wziął udziału w tym spotkaniu. Prezydenci Polski i Rwandy spotkali się osobno, w cztery oczy – informuje anonimowe źródło Interii.

Delegacja Polski stwierdziła, że było to faux pas ze strony gospodarzy. Nie skonsultowano udziału ambasadora Rosji z Polską. Jednak najprawdopodobniej nie wynikało to ze „złej woli” – informuje anonimowy rozmówca Interii. – Raczej wynikało to z bałaganu po stronie rwandyjskiej – czytamy.

Celem spotkania w Kigali Andrzeja Dudy i Paula Kagame było zacieśnianie stosunków gospodarczych pomiędzy krajami, omówienie globalnych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę, współpraca w dziedzinie obronności oraz edukacji – informuje oficjalna strona prezydenta Polski.

Warto dodać, że ostatnia wizyta prezydenta Polski w Rwandzie miała miejsce 62 lata temu. W międzyczasie uruchomiono rwandyjską ambasadę w Warszawie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version