Prokuratorka Ewa Wrzosek poinformowała, że ma zamiar ubiegania się o stanowisko szefowej Prokuratury Krajowej, podkreślając swoje doświadczenie na najwyższym szczeblu prokuratury. Zadeklarowała determinację do wprowadzenia realnych zmian w pracy prokuratury. O konkursie na to stanowisko poinformował minister, prokurator generalny Adam Bodnar.

POLECAMY: „Nigdy nie była prokuratorem”. Sąd w Szczecinie w sprawie prok. „Żelaznej Baśki”. Barski przywrócony również nielegalnie

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło w piątek konkurs na stanowisko prokuratora krajowego. Aby ubiegać się o to stanowisko, kandydat musi posiadać co najmniej 15 lat doświadczenia jako prokurator oraz uzyskać poparcie co najmniej 50 czynnych prokuratorów lub asesorów prokuratury. Ocena kandydatów będzie przeprowadzana przez dziewięcioosobowy zespół powołany przez Adama Bodnara. Rozmowy kwalifikacyjne mają być jawne. Wrzosek podkreśliła, że jest gotowa do podejmowania wysiłków w celu realnej poprawy sytuacji w pracy prokuratury.

POLECAMY: Prokurator Wrzosek ponownie zawieszona przez kapturowy sąd. Zemsta PiS-u za śledztwo w sprawie wyborów kopertowych?

„Zamierzam wystartować w konkursie na prokuratorkę krajową, i pomijając różne argumenty na tak i na nie – wydaje mi się, że nadszedł właśnie ten jedyny i niepowtarzalny moment, aby głos prokuratur rejonowych, w których załatwia się 99 proc. spraw, z którymi przychodzą do nas Obywatele – wreszcie miał swoje przełożenie na najwyższe funkcje kierownicze w prokuraturze” – przekazała w piątek na portalu X prokurator Ewa Wrzosek ze Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.

POLECAMY: „Zapnijcie pasy”. Prokurator Wrzosek ujawnia, jakie pieniądze zarobili ludzie Ziobry w Prokuraturze Krajowej

Jak zaznaczyła, jest prokuratorką od blisko 30 lat. „Zamierzam uczynić wszystko, żeby w końcu doszło do realnej zmiany w naszej pracy. Realnej poprawy w pracy urzędników i pracowników prokuratury,  prokuratorów i ludzi którzy do nas przychodzą. Traktowania wszystkich z szacunkiem, wyeliminowania tragicznych warunków, w których pracujemy i obsługujemy interesantów, nadmiernego obciążenia obowiązkami z jakimi wszyscy: urzędnicy i prokuratorzy codziennie walczymy” – czytamy.

Prokuratura Krajowa. Rusza konkurs na szefa


Ewa Wrzosek podkreśliła, że pracownicy prokuratury otrzymują niewystarczające wynagrodzenie, które nie odzwierciedla ich doświadczenia i ponoszonej odpowiedzialności. Jednocześnie prokuratorka zaapelowała do prokuratorów z całego kraju o wyrazy poparcia, które są niezbędnym warunkiem przystąpienia do konkursu.

Obecnie Ewa Wrzosek pełni funkcję prokuratora w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów. W kwietniu 2020 roku rozpoczęła głośne śledztwo dotyczące „sprowadzenia niebezpieczeństwa zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób poprzez przedsięwzięcie działań mających na celu przeprowadzenie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w okresie ogłoszonego stanu epidemii”. W tym samym dniu, po trzech godzinach, śledztwo zostało zakończone decyzją Edyty Dudzińskiej, zastępczyni prokuratora rejonowego i jednocześnie przełożonej Ewy Wrzosek. Kilka dni później Prokuratura Krajowa ogłosiła wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko prokuratorce.

W 2021 roku Ewa Wrzosek została przeniesiona na kilka miesięcy z prokuratury na Mokotowie do prokuratury w Śremie, oddalonej od stolicy o ponad 300 km. Decyzję w tej sprawie podjął Bogdan Święczkowski, ówczesny pierwszy zastępca prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Wrzosek później twierdziła w TVN24, że było to działanie mające na celu uciszenie krytyków funkcjonowania prokuratury pod rządami Zbigniewa Ziobry. Dodatkowo, prokuratorka była jedną z osób, które miały być podsłuchiwane za pomocą oprogramowania Pegasus.

Przypomnijmy, 12 stycznia minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, poinformował, że Dariusz Barski, dotychczasowy prokurator krajowy, został w 2022 roku przywrócony do służby czynnej przez Zbigniewa Ziobrę z naruszeniem przepisów. W związku z tym minister mianował prokuratora Jacka Bilewicza na stanowisko pełniącego obowiązki szefa Prokuratury Krajowej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version