Prokurator generalny Adam Bodnar powierzył Dariuszowi Kornelukowi zadanie pełnienia funkcji zastępcy prokuratora krajowego. Dariusz Korneluk jest jednym z trzech kandydatów w konkursie na stanowisko prokuratora krajowego, obok prok. Ewy Wrzosek i prok. Katarzyny Kwiatkowskiej. Jacek Bilewicz, pełniący obowiązki prokuratora krajowego, zadeklarował, że nie weźmie udziału w konkursie.

POLECAMY: PiS w strachu! Prokurator Ewa Wrzosek kandyduje na stanowisko Prokuratora Krajowego

Dariusz Korneluk rozpoczął swoją karierę w prokuraturze w 1996 roku. Początkowo pracował w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Północ w Gdańsku, a później przeniósł się do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie. Od roku 2000 pełnił funkcję prokuratora w Wydziale VI do spraw Przestępczości Zorganizowanej w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

POLECAMY: „Nigdy nie była prokuratorem”. Sąd w Szczecinie w sprawie prok. „Żelaznej Baśki”. Barski przywrócony również nielegalnie

Kim jest Dariusz Korneluk

W latach 2003-2005 był Prokuratorem Rejonowym Warszawa-Praga Północ w Warszawie, a następnie Prokuratorem Okręgowym Warszawa-Praga (2005-2010) oraz Prokuratorem Apelacyjnym w Warszawie (2010-2016). Od marca 2016 do grudnia 2023 roku pełnił funkcję prokuratora pierwszoliniowego w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście, a od grudnia 2023 był Radcą Generalnym w Biurze Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Konkurs na prokuratora krajowego

W piątek ministerstwo sprawiedliwości poinformowano, że prokurator generalny Adam Bodnar ogłosił konkurs na stanowisko prokuratora krajowego i utworzył specjalny zespół do oceny kandydatów.

Zgodnie z zamieszczonym ogłoszeniem na stronie internetowej resortu sprawiedliwości, osoba ubiegająca się o stanowisko prokuratora krajowego musi posiadać co najmniej 15 lat doświadczenia w pracy na samodzielnym stanowisku prokuratora. Ponadto wymaga się, aby przedstawiła swój ścieżkę zawodową, uwzględniając informacje o ewentualnych postępowaniach dyscyplinarnych przeprowadzonych lub zakończonych wobec niej. Dodatkowo, kandydat musi przedstawić koncepcję funkcjonowania prokuratury w formie pisemnej.

Wymagane jest, aby każdy z kandydatów przedstawił listę poparcia dla swojej kandydatury, zawierającą podpisy co najmniej 50 prokuratorów pełniących służbę czynną lub asesorów prokuratury.

Ocenę kandydatur osób ubiegających się o objęcie stanowiska Prok

uratora Krajowego przeprowadzi specjalny dziewięcioosobowy zespół, powołany przez Ministra Adama Bodnara. Zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości, przewodniczącą tego zespołu będzie Maria Ejchart, wiceminister sprawiedliwości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version