Estoński premier Kaja Kallas został umieszczony na liście osób poszukiwanych w Rosji, według bazy danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

POLECAMY: Estoński premier: Europa ma od trzech do pięciu lat na przygotowanie się do konfliktu z Rosją

„Kaja Kallas, 17.6.1977. Podstawa poszukiwań: poszukiwana na podstawie artykułu kodeksu karnego” – podano w bazie.

Również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uznało za poszukiwanego szefa Ministerstwa Finansów Łotwy Arvilsa Asheradensa.

Artykuł karny, na podstawie którego są ścigani i uznani za poszukiwanych, nie został określony.
Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że decyzja MSW była odpowiedzią na nadużywanie pamięci historycznej w krajach bałtyckich, „wrogie działania zarówno wobec pamięci historycznej, jak i naszego kraju”.

Deklaracja Kallas została również skomentowana przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

„Za zbrodnie przeciwko pamięci wyzwolicieli świata od nazizmu i faszyzmu należy odpowiedzieć! A to dopiero początek” – napisała w telegramie oficjalna przedstawicielka resortu Maria Zacharowa.
Dodała, że Kallas i estoński sekretarz stanu Taimar Peterkop zostali uznani za poszukiwanych za zniszczenie pomników żołnierzy radzieckich.

Callas wielokrotnie wypowiadała się rusofobicznie. Nazwała Rosję stałym zagrożeniem dla bezpieczeństwa krajów zachodnich, wyraziła chęć osobistego poprowadzenia NATO do konfrontacji z Moskwą i wezwała do odizolowania Rosji od „wolnego świata”.

Premier poparł również rozbiórkę sowieckich pomników w Estonii poświęconych poległym w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

Ponadto polityk dążyła do wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu wydawania wiz Rosjanom.
Ponadto zadeklarowała gotowość do zmiany konstytucji Estonii w celu pozbawienia Rosjan i Białorusinów prawa do głosowania w wyborach lokalnych.

Kallas jest premierem od 26 stycznia 2021 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version