Komisja Europejska planuje wprowadzić istotne zmiany w regulacjach dotyczących prawa jazdy, koncentrując się głównie na kierowcach-seniorach. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez wprowadzenie obowiązkowych badań psychologicznych dla osób powyżej 65. roku życia. Jakie konkretnie zmiany przewiduje się na 2024 rok?

Pomiar Sprawności Kierowców-Seniorów

Często powtarzane jest przekonanie, że doświadczenie kierowcy idzie w parze z bezpieczeństwem na drodze. Jednakże prowadzenie pojazdu wymaga wielu umiejętności, które niestety mogą ulec osłabieniu z wiekiem. W związku z tym Komisja Europejska rozważa wprowadzenie obowiązkowych badań psychologicznych dla kierowców-seniorów, oceniających ich zdolności kognitywne, koncentrację, pamięć i reakcje.

Zwiększenie Bezpieczeństwa na Drogach

Analizy Unii Europejskiej wskazują, że osoby powyżej 65. roku życia stwarzają większe ryzyko na drogach niż młodsi kierowcy. W rezultacie planuje się wprowadzenie obowiązkowych testów dla seniorów, którzy chcą kontynuować korzystanie z prawa jazdy po ukończeniu 65 lat. Przewiduje się, że te zmiany w prawie jazdy zaczną obowiązywać w 2024 roku.

Cykliczne Badania i Kursy dla Seniorów-Kierowców

Badania psychologiczne dla kierowców po 65. roku życia mają być przeprowadzane co dwa lata, a dla osób po 75. roku życia – corocznie. Dodatkowo, planowane jest wprowadzenie obowiązkowych kursów odświeżających dla starszych kierowców. Te inicjatywy mają na celu utrzymanie na drogach jedynie tych kierowców, którzy są zdolni do bezpiecznego prowadzenia pojazdów.

Ogólne Zmiany w Prawie Jazdy

Nowe regulacje nie obejmą jedynie kierowców-seniorów. Osoby starające się o wydanie lub przedłużenie prawa jazdy również będą musiały przejść badania psychologiczne i lekarskie. Wprowadzenie tych zmian ma podnieść standardy bezpieczeństwa na drogach i dotyczyć wszystkich kategorii kierowców.**

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version