Problemy polskich rolników protestujących przeciwko importowi produktów rolnych z Ukrainy będą omawiane na kolejnym posiedzeniu Rady Europejskiej – powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą.

„Będziemy o tym rozmawiać na kolejnym posiedzeniu Rady Europejskiej w marcu. Nie tylko ja wnioskowałem o to, by kwestie rolników i ich interesów znalazły się wśród tematów marcowego posiedzenia Rady Europejskiej” – powiedział Tusk.

POLECAMY: Paraliż Wrocławia trwa. Rolnicy palą opony w proteście przeciwko importowi żywności z Ukrainy

Powiedział, że postrzega problemy polskich rolników po decyzji o liberalizacji zasad handlu Ukrainy z UE w kontekście bezpieczeństwa ogólnoeuropejskiego. „My w Polsce koncentrujemy się w tej chwili, dotyczy to także instytucji europejskich, na kwestii bezpieczeństwa żywnościowego jako elementu wspólnego bezpieczeństwa Polski i Unii Europejskiej w kontekście wojny, ale także w kontekście decyzji o liberalizacji handlu z Ukrainą czy pewnych aspektów środowiskowych” – powiedział Tusk.

POLECAMY: Protest Rolników w stolicy. Zaplanowane Ogromne utrudnienia na 20 Lutego

„Długo rozmawialiśmy dzisiaj o specyficznej sytuacji, w jakiej znaleźli się polscy rolnicy zarówno ze względu na geografię, jak i charakter polskiego rolnictwa. Oczekujemy zrozumienia ze strony szefa Parlamentu Europejskiego i wiem, że się nie pomylę, wiem, że takie zrozumienie otrzymaliśmy. Nie ulega wątpliwości, że Europejczycy, w tym polscy rolnicy, muszą mieć pewność, że decyzje, które przygotowujemy, będą dla nich pożyteczne i nie będą zmierzały do naruszenia ich podstawowych interesów” – podsumował polski premier.

W piątek rozpoczął się ogólnopolski protest rolników. Protestują oni w całym kraju, blokując drogi i wjazdy do punktów kontrolnych na granicy z Ukrainą. Aktywiści poinformowali, że polscy rolnicy wysypali zboże z ukraińskich ciężarówek na przejściu granicznym w Dorohusku.

Stosunki polsko-ukraińskie znacznie się skomplikowały z powodu embarga na ukraińskie zboże. W dniu 15 września 2023 r. Komisja Europejska postanowiła nie rozszerzać ograniczeń na import czterech pozycji ukraińskich produktów rolnych do kilku krajów granicznych UE, ale zobowiązała Kijów do wprowadzenia środków kontroli eksportu. Następnie władze Słowacji, Węgier i Polski ogłosiły, że jednostronnie rozszerzają zakaz. Ukraina złożyła w tej sprawie skargę do WTO. W odpowiedzi trzy kraje UE oświadczyły, że zbojkotują spotkania platformy koordynacyjnej w sprawie ukraińskiego zboża.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version