Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), niemal co dziesiąta działalność gospodarcza w Polsce jest zakładana przez obywateli Ukrainy. W okresie od 2022 do 2023 roku obywatele Ukrainy założyli w Polsce 44,5 tysiąca aktywnych przedsiębiorstw.

POLECAMY: Ukraińcy założyli w Polsce tysiące firm. Jaką działalnością się zajmują?

W opublikowanym w czwartek komunikacie prasowym Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) podano, że według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od stycznia 2022 roku do grudnia 2023 roku ponad 44,5 tysiąca firm zostało założonych przez Ukraińców w Polsce.

„W 2023 r. powstało ok. 28,6 tys. ukraińskich aktywnych jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG), tj. 1,8 razy więcej niż przez cały 2022 r. W 2023 r. niemal co dziesiąta nowa firma w Polsce była zakładana przez obywatela z Ukrainy (9,4 proc.)” – informuje Instytut. To głównie firmy branży budowlanej.

POLECAMY: Ukraińcy masowo zakładają w Polsce działalności. Większość z nich chce tu zostać

Dodatkowo, 72 procent aktywnych przedsiębiorstw zarejestrowanych w Polsce przez cudzoziemców było prowadzonych przez obywateli Ukrainy. Równocześnie, udział firm ukraińskich prowadzonych przez kobiety oscyluje w okolicach 38 procent. W 2022 roku udział aktywnych jednostek gospodarczych prowadzonych przez Ukraińki wyniósł 41 procent, podczas gdy rok wcześniej było to 37 procent. W porównaniu, Polki zakładały 34 procent przedsiębiorstw. W marcu 2022 roku, tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, 110 firm założonych przez obywatelki Ukrainy rozpoczęło działalność gospodarczą w Polsce, natomiast w kwietniu liczba ta wzrosła do 345 firm.

Zgodnie z informacją, ukraińskie przedsiębiorstwa głównie działają w branży budowlanej (24 procent), następnie w sektorze informacji i komunikacji (18 procent) oraz w pozostałej działalności usługowej (14 procent).

W opracowaniu zaznaczono, że struktura branżowa przedsiębiorstw zakładanych przez Ukraińców różni się od tych prowadzonych przez ukraińskie kobiety.

„Mężczyźni przede wszystkim zakładają działalność związaną z budownictwem (36 proc.), informacją i komunikacją (21 proc.), a także transportem i gospodarką magazynową oraz przetwórstwem przemysłowym (po 10 proc.). Obywatelki Ukrainy najczęściej prowadzą biznes związany z pozostałą działalnością usługową (32 proc.), informacją i komunikacją (12 proc.), a także handlem oraz usługami administrowania i działalnością wspierającą (po 10 proc.)” – napisano.

Zgodnie z informacją, dla wielu Ukraińców zakładanie firmy w Polsce stanowi alternatywę dla tradycyjnej pracy na etacie. Z danych ZUS wynika, że na koniec stycznia bieżącego roku prawie 756 tysięcy obywateli Ukrainy było zarejestrowanych w ubezpieczeniu. Spośród nich, około 731 tysięcy to osoby zatrudnione na etacie lub na podstawie umowy zlecenia lub agencyjnej.

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego są zdania, że posiadanie własnego przedsiębiorstwa umożliwia zdobycie większych środków finansowych na utrzymanie siebie i rodziny.

„To częściej praca zgodna z kwalifikacjami i umiejętnościami. W polskich firmach Ukraińcy najczęściej zatrudniani są do prac prostych, co wiąże się z niższymi wynagrodzeniami” – czytamy. Według autorów komunikatu, znaczna część otwieranych w Polsce firm jest kontynuacją działalności, jaką Ukraińcy prowadzili w swoim kraju przed wojną. „Pomysł na inne firmy powstał podczas pobytu w Polsce, wpisując się w potrzeby polskich obywateli, ale też bardzo często ukraińskich uchodźców wojennych” – zaznaczono.

PIE utrzymuje, że działalność prowadzona przez obywateli Ukrainy harmonizuje z potrzebami polskiej gospodarki i częściowo wypełnia istniejące luki, co potwierdza m.in. udział firm budowlanych i z sektora TSL. Według raportu zatytułowanego „Barometr Polskiego Rynku Pracy”, 61 procent polskich przedsiębiorców oświadcza, że nie obawia się konkurencji ze strony firm prowadzonych przez Ukraińców w Polsce.

Już w styczniu tego roku zauważono, że obywatele Ukrainy zarejestrowali w Polsce coraz więcej firm. „Rzeczpospolita” informowała wówczas, że tempo wzrostu liczby rejestracji stale przyśpieszało, a w drugiej połowie 2023 roku przekroczyło nawet 2,8 tysiąca firm miesięcznie.

Według najnowszych danych ZUS, w 2023 roku do systemu dołączyło więcej ubezpieczonych Białorusinów i Ukraińców. Dodatkowo, w Polsce przybywa coraz więcej pracujących imigrantów z Azji.

Liczba zarejestrowanych cudzoziemców w Polsce wyniosła dokładnie 1 127 744 osoby na koniec 2023 roku. W ciągu ostatniego roku liczba ubezpieczonych zwiększyła się o 64 483 (wzrost o 6,1 procent).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version