Europejski komisarz Janusz Wojciechowski poinformował, że w odpowiedzi na protesty europejskich rolników, Komisja Europejska planuje zmienić zasady wspólnej polityki rolnej.

POLECAMY: „Bracia” z Ukrainy grożą Polsce lustrzanymi środkami w związku z blokadą granic

W wywiadzie udzielonym francuskiej grupie prasowej Ebra, która jest właścicielem m.in. „L’Indépendant”, „L’Est Républicain” i „Le Progres”, Wojciechowski przedstawił propozycję, którą zamierza przedstawić na nadchodzącym posiedzeniu Rady Ministrów UE ds. rolnictwa. Propozycja ta zakłada eliminację czterech obowiązkowych warunków narzuconych rolnikom, szczególnie rotacyjnego ugorowania, aby mogli otrzymać dopłaty bezpośrednie oraz inne formy wsparcia.

POLECAMY: Niemieccy rolnicy zablokowali wejścia do siedziby telewizji i radia NDR

Wojciechowski podkreślił, że doskonale rozumie krytykę, jaką unijne przepisy spotkały się ze strony rolników. Wyjaśnił, że problemy w rolnictwie wynikają z inicjatyw poza wspólną polityką rolą, takich jak regulacje dotyczące pestycydów i emisji przemysłowych związanych z rolnictwem. Wyraził sprzeciw wobec tych dwóch inicjatyw w ramach Zielonego Ładu.

POLECAMY: Włoscy rolnicy przyprowadzili krowę na kazanie papieża

Wojciechowski zobowiązał się do zmiany stanowiska wobec pewnych warunków, które ograniczają produkcję rolą i stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego UE. Dotyczy to m.in. zamiany gruntów ornych na trwałe łąki, zakazu uprawiania gołej gleby w okresach wrażliwych, płodozmianu i ugorowania.

POLECAMY: Bułgarscy rolnicy rozlewają mleko przed parlamentem, domagając się dymisji ministra

“Po roku stosowania nowej wspólnej polityki rolnej proponuję, aby te cztery elementy wynikały z dobrowolnych działań rolników, aby nie były już narzucane jako obowiązujące. Zaproponuję w poniedziałek, abyśmy zmienili ustawodawstwo w tej sprawie. Ale możemy działać już od razu: Zaproponuję więc, aby od tego roku rolnicy nie byli karani za nieprzestrzeganie warunków wspólnej polityki rolnej, zwłaszcza tych czterech wymienionych przeze mnie” – oświadczył Wojciechowski.

POLECAMY: W Paryżu trwają starcia pomiędzy protestującymi rolnikami a policją

Komisarz poparł propozycję unijnej dyrektywy regulującej ceny, analogicznej do francuskiej ustawy Egalim obowiązującej od 2021 roku, mającej na celu zapewnienie rolnikom sprawiedliwych cen.

“Byłoby konieczne włączenie w takiej ustawie zasady, że jest zabronione płacenie rolnikom cen poniżej ich kosztów produkcji” – powiedział.

POLECAMY: Polscy rolnicy zablokują przejście graniczne z Litwą, skąd napływają ukraińskie produkty rolno-spożywcze

W niedawnych tygodniach odnotowano demonstracje rolników w różnych krajach europejskich, takich jak Niemcy, Polska, Francja, Belgia, Włochy i Grecja. Uczestnicy protestów sprzeciwiali się głównie zasadom unijnej polityki rolnej oraz inicjatywom związanym z tzw. Zielonym Ładem. W kontekście Polski manifestanci wyrażali również niezadowolenie z dużego napływu ukraińskiego zboża na polski rynek.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2024/02/Download-3.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version