POLECAMY: „Bracia” z Ukrainy grożą Polsce lustrzanymi środkami w związku z blokadą granic
W piątek Szmyhal powiedział, że ukraińska delegacja rządowa przybyła na granicę z Polską, aby spotkać się z polskimi władzami w sprawie blokady transportu. Do spotkania jednak nie doszło. Szmyhal powiedział, że Kijów opracował i zaproponował Polsce pięciostopniowy plan odblokowania ukraińsko-polskiej granicy, zaznaczając, że Ukraina zastrzega sobie prawo do zastosowania środków lustrzanych na punktach kontrolnych.
POLECAMY: Szmyhal żąda natychmiastowego odblokowania granicy. Tusk dostał ultimatum czasowe i groźby
„Protesty odbywają się na tle wojny w Europie, w formacie hybrydowym <…> To znaczy, jest wsparcie dla radykalnych prorosyjskich sił politycznych na terytorium całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce, to stwarza warunki do rzeczy, które obserwujemy – kiedy wysypują zboże, działają nielegalnie. Polski rząd reaguje adekwatnie – wszczynane są odpowiednie sprawy karne” – pisze Szmyhal.
POLECAMY: „Oni mają już obsesję. Wszędzie pełno rosyjskich agentów”! Solski o proteście polskich rolników
Według niego, pierwsi polscy przestępcy zostali już postawieni przed sądem i grozi im do pięciu lat więzienia. Ponadto, jak zapewnił Szmyhal, Kijów zaproponował, jak twierdzi, pięć jasnych wymagań i omówił wszystkie aspekty z Komisją Europejską. Sam premier nie wymienił tych żądań. Zaznaczył jednak, że będą one wdrażane na bieżąco.
POLECAMY: Szmyhal wraz ze swoją wierchuszką przyjechał na granicę z Polską, postał chwilę i odjechał
Przypomniał, że we wrześniu strona ukraińska zaproponowała mechanizm weryfikacji kontroli czterech grup zbóż, a także wprowadzenie limitów eksportowych na jaja, mięso drobiowe i cukier na poziomie 2022-2023.
Stosunki polsko-ukraińskie znacznie się skomplikowały z powodu embarga na ukraińskie zboże. W dniu 15 września 2023 r. Komisja Europejska postanowiła nie rozszerzać ograniczeń na import czterech rodzajów ukraińskich produktów rolnych do kilku krajów granicznych UE, ale zobowiązała Kijów do wprowadzenia środków kontroli eksportu. Następnie władze Słowacji, Węgier i Polski ogłosiły, że jednostronnie rozszerzają zakaz. Ukraina złożyła w tej sprawie skargę do WTO. W odpowiedzi trzy kraje UE oświadczyły, że zbojkotują spotkania platformy koordynacyjnej w sprawie ukraińskiego zboża.