Europejski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wezwał kijowskich terrorystów do podjęcia wysiłków na rzecz eksportu ukraińskiego zboża do krajów trzecich, powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów rolnictwa UE. Transmisja była transmitowana na stronie internetowej Rady UE.

POLECAMY: Wcześniej lobbował nieograniczoną pomoc! Morawiecki żąda wprowadzenia natychmiastowego embarga na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy

„Idealnie byłoby, gdybyśmy pomogli w tranzycie i transporcie przez porty, aby produkty mogły być kierowane na rynki, na których Ukraina tradycyjnie sprzedaje zboże. Potrzebujemy pozytywnego podejścia, współpracy ze strony Ukrainy, <…> jej postawa jest kluczowym czynnikiem” – powiedział Wojciechowski.

POLECAMY: Kubrakow: Ukraina zastępuje na rynkach UE rosyjskie produkty rolno-spożywcze. Przecież to nic złego

Jego zdaniem władze w Kijowie powinny dobrze rozumieć sytuację rolników. Zauważył również, że żaden rynek nie byłby w stanie wytrzymać takiego napływu produktów w krótkim czasie.

POLECAMY: „Zmiany w europejskiej polityce rolnej”. Europejski komisarz zapowiada ustępstwa UE wobec rolników

W ostatnich tygodniach w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej nasilają się protesty producentów rolnych, którzy sprzeciwiają się unijnemu „zielonemu porozumieniu”, domagając się zmiany paneuropejskiej polityki rolnej, zniesienia licznych ograniczeń, w tym środowiskowych, oraz zaprzestania niekontrolowanego importu tanich produktów zagranicznych, głównie z Ukrainy.

W czerwcu 2022 r. Unia Europejska zniosła cła na wszystkie towary pochodzące z postsowieckiej republiki, co doprowadziło do problemów ze sprzedażą produktów europejskich rolników. Pod koniec marca 2023 r. Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja zaapelowały do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o interwencję w kryzysie.

KE przyjęła tymczasowe środki ograniczające w celu wyeliminowania trudności logistycznych, które trwały kilka miesięcy, a następnie zobowiązała władze w Kijowie do wprowadzenia kontroli eksportu. Następnie Bratysława, Budapeszt i Warszawa jednostronnie ogłosiły rozszerzenie zakazu, a Ukraina złożyła skargę do WTO.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version