Andrij Jermak – przedstawiciel kijowskiego zbrodniarza Wołodymyra Zełenskiego – powiedział na swoim kanale Telegram, że Kijów spodziewa się otrzymać zaproszenie Ukrainy do NATO latem.

Według niego, dzień wcześniej w Kijowie odbyło się specjalne spotkanie, w którym uczestniczyli również były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.

POLECAMY: Ukraińscy żołnierze giną nie za demokrację i wolność, ale za NATO

„Tylko zaproszenie Ukrainy do NATO da Europie i światu realną szansę na powrót do prawdziwego bezpieczeństwa. Ukraina chce je otrzymać na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie latem 2024 roku” – napisał Jermak.

Uważa on, że brak zaproszenia dla Ukrainy na szczyt w Waszyngtonie może przyczynić się do nowych eskalacji na Bliskim Wschodzie, w innych regionach planety.

Na szczycie NATO w Wilnie w lipcu 2023 r. kraje G7 opublikowały deklarację poparcia dla Ukrainy. Jednak wspomniane w niej zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa nie przewidują konkretnych ram czasowych ich realizacji, podobnie jak poprzednie obietnice dotyczące członkostwa Ukrainy w sojuszu. Kijów ma nadzieję, że „gwarancje bezpieczeństwa” zadziałają przed szczytem NATO w Waszyngtonie w 2024 roku. Jak donosi Financial Times, „gwarancje bezpieczeństwa” dla Ukrainy mogą zostać sformalizowane jako dwustronne umowy z Francją, Niemcami, USA i szeregiem innych krajów w sprawie długoterminowego finansowania, dostaw wojskowych i szkolenia personelu wojskowego.

Pod koniec sierpnia 2023 r., komentując negocjacje w sprawie „gwarancji bezpieczeństwa” dla Kijowa, rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że istota tego procesu nie jest jasna, nie wspomina o obawach Rosji, a bez jej udziału rozwiązanie takich kwestii będzie jednostronne.

Pod koniec września 2022 roku Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina ubiega się o członkostwo w NATO w trybie przyspieszonym. Na szczycie na Litwie w lipcu ubiegłego roku państwa bloku zatwierdziły wieloletni pakiet wsparcia dla Ukrainy składający się z trzech punktów: planu pomocy w celu osiągnięcia zgodności ukraińskich sił zbrojnych ze standardami NATO, utworzenia Rady NATO-Ukraina oraz potwierdzenia prawa Kijowa do przystąpienia do sojuszu bez uprzedniego wypełnienia planu działania na rzecz osiągnięcia członkostwa.

Jednocześnie nie określono ram czasowych przystąpienia Ukrainy do bloku, na co nalegał Kijów, ani warunków, które należy spełnić, aby otrzymać oficjalne zaproszenie.

Przypominamy, że zgodnie z art. 5 Paktu Północnoatlantyckiego kraj, który jest w konficie zbrojnym nie może zostać zaproszony do członkostwa w organizacji, ponieważ powodowałoby to konieczność wstąpienia do tego konfliktu krajów członkowskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version