Przedmioty nabyte w trakcie trwania wspólności majątkowej, z reguły stanowią część majątku wspólnego. Wyjątki od tej reguły są jasno wymienione w przepisach. Co jednak z nieruchomością nabytą poprzez umowę dożywocia?

POLECAMY: Ogłoszenie upadłości a majątek wspólny – jakie niesie za sobą skutki

Jakie przedmioty są uwzględniane w majątku osobistym jednego z małżonków? Majątek osobisty obejmuje:

  • przedmioty nabyte przed rozpoczęciem wspólności ustawowej,
  • nieruchomości nabyte w ramach umowy dożywocia,
  • przedmioty nabyte drogą dziedziczenia, zapisu lub darowizny (chyba że zmarły lub darczyńca postanowił inaczej),
  • prawa majątkowe wynikające z innego rodzaju wspólności,
  • przedmioty przeznaczone wyłącznie do osobistego użytku jednego z małżonków,
  • niezbywalne prawa,
  • odszkodowania za uszkodzenie ciała lub krzywdę,
  • wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub innej działalności zarobkowej,
  • nagrody za indywidualne osiągnięcia,
  • prawa autorskie, własność intelektualna i inne prawa twórcy,
  • przedmioty traktowane jako substytuty majątku osobistego.

Kiedy darowizna, dziedziczenie lub zapis trafiają do wspólnego majątku?

Z reguły, zgodnie z powyższym wykazem, przedmioty nabyte drogą dziedziczenia, zapisu lub darowizny wchodzą w skład majątku osobistego jednego z małżonków. Istnieje jednak możliwość odstępstwa od tej zasady. Decyzja w tej sprawie należy do darczyńcy lub spadkodawcy, którzy mogą zdecydować, że przedmioty te zostaną przekazane obojgu małżonkom do ich wspólnego majątku (lub jako współwłaścicielom).

Różnica między umową darowizny a umową dożywocia

Przeniesienie własności nieruchomości drogą darowizny stanowi bezpłatne świadczenie dla obdarowanego. W przypadku umowy dożywocia, choć również dochodzi do przeniesienia własności nieruchomości, nie jest to bezpłatne. W takiej sytuacji osoba nabywająca nieruchomość zobowiązana jest do świadczenia na rzecz osoby przekazującej, czyli do zapewnienia jej opieki.

Umowa dożywocia – czy nieruchomość trafia do majątku osobistego czy wspólnego?

Na to pytanie nie udziela jednoznacznej odpowiedzi prawo, ale było ono wielokrotnie rozstrzygane przez sądy zajmujące się podziałem majątku. W przypadku umowy dożywocia to nie wola osoby przekazującej nieruchomość decyduje o tym, czy trafi ona do majątku osobistego czy wspólnego (w przeciwieństwie do darowizny).

Nieruchomość nabyta w drodze umowy dożywocia wchodząca do majątku wspólnego – reguła

Zasadniczo, ponieważ nabywcą jest odpłatnie, nieruchomość trafia do majątku wspólnego – o ile umowa została zawarta w trakcie trwania wspólności majątkowej. Istnieje jednak możliwość odstępstwa. Decydujące będzie, czy wykonanie świadczenia na rzecz dożywotnika było obciążeniem majątku wspólnego czy osobistego.

Nieruchomość nabyta w drodze umowy dożywocia wchodząca do majątku osobistego – wyjątek

Taka sytuacja może zaistnieć, gdy umowa dożywocia nie obciąża majątku wspólnego. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy pomoc dla dożywotnika miała charakter fizyczny i była udzielana przez jednego z małżonków, na przykład nie generowała ona dodatkowych kosztów utrzymania (które w normalnych warunkach ponosiłby majątek wspólny) lub dożywotnik w ogóle nie potrzebował ani nie korzystał z pomocy.

Prawo dożywocia wchodzące do majątku osobistego Prawo dożywocia stanowi majątek osobisty jednego z małżonków, jako niezbywalne prawo określone w art. 33 kodeksu cywilnego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version