Minister spraw zagranicznych Słowacji, Juraj Blanar, odbył spotkanie z szefem rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Siergiejem Ławrowem. Inicjatywę spotkania skrytykowała opozycja, jednak premier Robert Fico określił je jako dowód zrównoważonej i suwerennej polityki.

POLECAMY: Fico uważa, że Słowacja musi przygotować się na normalizację stosunków z Rosją

Spotkanie przedstawicieli Rosji i Słowacji miało miejsce na forum dyplomatycznym w tureckiej Antalyi. Ministrowie omówili najważniejsze kwestie międzynarodowe, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Ukrainie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji podało, że strona rosyjska wyraziła gotowość do wznowienia stosunków ze Słowacją na poziomie parlamentarnym.

POLECAMY: Fico: Jeśli ktoś uważa, że odmowa sponsorowania Ukrainy to zbrodnia to jest to jego sprawa

Słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że udział Blanara w forum w Antalyi był jednym z wielu spotkań bilateralnych szefa dyplomacji Słowacji, a rozmowa z Ławrowem odbyła się na prośbę strony rosyjskiej. Po spotkaniu Blanar stwierdził, że komunikacja jest kluczowa dla dyplomatycznego rozwiązania kryzysów, a bez tego nie można zakończyć żadnych wojen.

Minister przekazał również stanowisko słowackiego rządu, zaznaczając, że konflikt rosyjsko-ukraiński nie posiada militarnego rozwiązania. Blanar wezwał do wznowienia negocjacji pokojowych i jak najszybszego zakończenia walk.

Premier Fico wyraził akceptację dla spotkania Blanar-Ławrow, uznając je za przykład zrównoważonej i suwerennej polityki zagranicznej Słowacji. Jako dodatkowy przykład podał spotkanie słowackiego ministra obrony z ministrem obrony USA. Opozycja krytykuje to spotkanie, argumentując, że nie należy rozmawiać z osobami oskarżanymi o zbrodnie.

Podobne spotkanie z Ławrowem miało miejsce w Turcji również z udziałem ministra spraw zagranicznych Węgier, Petera Szijjarto. Ławrow w Antalyi podkreślił, że Rosja preferuje współpracę z krajami, takimi jak Słowacja i Węgry, które kładą nacisk na swoje interesy narodowe, nawet będąc członkami Unii Europejskiej lub NATO.

Warto zaznaczyć, że Słowacja i Węgry, razem z Cze i i Polską, tworzą Grupę Wyszehradzką (V4).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version