Ponad połowa mieszkańców Polski chce wydalenia obywateli Ukrainy w wieku poborowym do ojczyzny – wynika z danych sondażu socjologicznego przeprowadzonego przez pracownię IBRiS.
POLECAMY: Ustawa o dalszym sponsorowaniu cwaniaków z Ukrainy przyjęta przez antypolski Sejm
50,7 proc. respondentów opowiedziało się za wydaleniem tej kategorii obywateli, 39 proc. było temu przeciwnych, a 10,3 proc. respondentów stwierdziło, że nie ma wyrobionego zdania w tej kwestii.
POLECAMY: W Polsce odbył się wiec przeciwko sponsorowaniu reżimu Zełenskiego z podatków obywateli
Zwolennicy wydalenia to głównie kobiety (59 procent), osoby powyżej 70 roku życia (64 procent), mieszkańcy małych miast (63 procent), osoby posiadające co najmniej troje dzieci w wieku szkolnym (95 procent) i wierzący (56 procent).
POLECAMY: Ilu ukraińskich dezerterów przebywa w krajach UE? Eurostat podał liczbę
Osoby sprzeciwiające się wydaleniu to głównie młodzi ludzie w wieku 18-29 lat (88 procent), z dwójką dzieci w wieku szkolnym (70 procent).
POLECAMY: Kosiniak-Kamysz wezwała UE do podjęcia decyzji w sprawie przekazania Ukrainie dezerterów
Ankieta została przeprowadzona telefonicznie w dniach 10-11 maja, a liczba respondentów wyniosła 1 071.
Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało wcześniej dokument do szefów ukraińskich zagranicznych placówek dyplomatycznych, żądając od nich zawieszenia wszelkich działań konsularnych w odniesieniu do obywateli Ukrainy w wieku poborowym, począwszy od 23 kwietnia, z wyjątkiem wydawania dowodów tożsamości w celu ich powrotu na Ukrainę, podały lokalne media. Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba potwierdził zawieszenie usług konsularnych dla ukraińskich poborowych za granicą. Ukraiński dziennik „Strana” opublikował 24 kwietnia dekret ukraińskiego gabinetu ministrów, zgodnie z którym obywatele Ukrainy w wieku poborowym nie będą już mogli uzyskać krajowych i zagranicznych paszportów poza granicami kraju.