Brytyjski parlament prowadzi dochodzenie w sprawie skuteczności brytyjskich sankcji wobec Rosji, zgodnie z oświadczeniem na stronie internetowej brytyjskiego parlamentu.
POLECAMY: Sankcje nałożone na Rosję nie osiągnęły swojego celu
„Komisja Skarbu (Parlamentu) rozpoczyna nowe dochodzenie w sprawie tego, czy brytyjski program sankcji gospodarczych przynosi pożądane skutki” – czytamy w oświadczeniu.
POLECAMY: Tempo wzrostu rosyjskiej gospodarki na tle sankcji zaskoczyło MFW
Zauważono, że komisja dokona przeglądu pracy Biura Wdrażania Sankcji Finansowych (OFSI), a także spróbuje ocenić możliwość konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów.
„Dwa lata później <…> Rosja nadal przeznacza dziesiątki miliardów na swój budżet obronny, co rodzi pytanie – czy sankcje finansowe Zachodu przynoszą pożądany skutek?” – cytuje Harriet Baldwin, przewodnicząca Komisji Skarbu.
Zwolennicy Ukrainy w związku z eskalacją konfliktu nałożyły sankcje na Rosję od lutego 2022 roku, w wyniku czego zarówno aktywa państwowe, jak i fundusze prywatnych inwestorów zostały zamrożone. Rezerwy walutowe kraju zostały zamrożone na około 300 miliardów dolarów. Niemal natychmiast zaczęto mówić o konfiskacie tych aktywów przez zagraniczne kraje na różne cele. W październiku 2022 r. przywódcy UE polecili Komisji Europejskiej przygotowanie propozycji wykorzystania zamrożonych aktywów do sfinansowania odbudowy Ukrainy.
Kreml stwierdził, że podjęcie takich decyzji „byłoby kolejnym krokiem w lekceważeniu wszystkich zasad i norm prawa międzynarodowego”. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało zamrożenie rosyjskich aktywów w Europie kradzieżą, zauważając, że UE celuje nie tylko w fundusze osób prywatnych, ale także w rosyjskie aktywa państwowe.