„Andrzej Duda wniósł do Sejmu projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami” – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Przedstawiamy szczegóły. Ciekawe zatem czy zgodnie z wcześniejsza zapowiedzią Duda również własny projektu ustawy jeśli zostanie przyjęty przez Sejm skieruje do kontroli następczej do nielegalnego Trybunału Przyłębskiej. Przecież w przypadku głosowanie nad tym projektem ustawy również nie będą brali ułaskawieni przez niego kryminaliści Wąsik i Kamiński.

POLECAMY: Duda podpisał ustawę budżetową na 2024 i skierował w trybie następczym do nielegalnego TK

W dniu 4 marca, prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o skierowaniu projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami do prac parlamentarnych. Paulina Malinowska-Kowalczyk wyraziła nadzieję, że parlament szybko uchwali wspomnianą ustawę. Doradczyni prezydenta RP zaznaczyła, że jest to regulacja oczekiwana przez środowisko związanego z osobami z niepełnosprawnościami, a usługa ta ma potencjał znacząco zmieniać życie jednostek z tymi wyzwaniami.

Malinowska-Kowalczyk podkreśliła, że proponowane rozwiązania umożliwią każdej osobie z niepełnosprawnościami aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym.

– Proponujemy w naszym projekcie liczbę godzin asystencji od 40 do 200 godzin miesięcznie. Usługa ma być dostępna w każdym powiecie i ma być finansowana z budżetu państwa – poinformowała Paulina Malinowska-Kowalczyk.

Ustawa o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Doradczyni prezydenta o szczegółach

Prezydencka doradczyni przypomniała, że zaprezentowany jesienią projekt został poddany konsultacjom społecznym. – Najważniejszy postulat dotyczył zwiększenia godzin asystencji i ta liczba godzin została poszerzona – wskazała. Jak dodała Paulina Malinowska-Kowalczyk, ustawa nie przewiduje szczególnych wymogów od osób, które będą chciały podjąć się funkcji asystenta osobistego. Jednocześnie zwróciła uwagę na konieczność odbycia szkoleń w tym zakresie.

– Szkolenia, które uwzględnia projekt ustawy, są podzielone na dwa rodzaje: skierowany do asystentów i koordynatorów, a także dla osób z niepełnosprawnościami. Szkolenia obejmują pozyskanie wiedzy z zakresu zapisów ustawy i podstawowych informacji dotyczących realizowania usług asystencji i standardów z tym związanych – poinformowała doradczyni prezydenta.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version