Berlin otrzymał ponad 50% ogólnej kwoty środków przyznanych przez Unię Europejską na pomoc publiczną związanej z konfliktem na Ukrainie, co stanowiło ogromne wsparcie finansowe. W porównaniu do Polski, niemieckie beneficjum wyniosło aż 98-krotność przyznanej kwoty, jak relacjonuje Tomasz Wypych na łamach portalu „Salon24”

POLECAMY: Polacy coraz mniej przychylni „uchodźcom” z Ukrainy

W okresie od marca 2022 r. do czerwca 2023 r., państwa członkowskie UE zainwestowały imponującą sumę 141 mld EUR w działania mające na celu złagodzenie skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zauważa Wypych w ostatnim artykule. Z tej kwoty aż 89% trafiło do trzech głównych beneficjentów: Niemiec (52%), Włoch (28%) i Hiszpanii (9%). Oznacza to, że ponad połowa ogólnej puli finansowej, czyli 141 mld euro, znalazła się w niemieckich przedsiębiorstwach i instytucjach. Niemieckie podmioty korzystały zarówno z preferencyjnych dotowanych pożyczek, jak i z udziału w projektach o wspólnym europejskim zainteresowaniu oraz traktatowej ochronie przed zakłóceniami w gospodarce państw członkowskich.

POLECAMY: Duda podpisał ustawę o sponsorowaniu życia ukraińskich cwaniaków

Należy podkreślić, że udzielana pomoc opiera się na zasadach określonych w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Natomiast włoskie przedsiębiorstwa głównie skorzystały z gwarancji pożyczkowych, a hiszpańskie otrzymały bezpośrednie granty, jak również wsparcie w ramach traktatowej ochrony przed zakłóceniami gospodarczymi.

POLECAMY: GUS podał ile Polaków, kosztowała fanaberia rządu w zakresie świadczeń socjalnych dla „uchodźców”

“Poluzowanie zasad udzielania pomocy publicznej w UE miało także na celu ochronę konkurencyjności europejskich firm wobec Chin czy USA. Aktywna polityka przemysłowa miała z kolei zachęcić europejskie i zagraniczne podmioty do inwestycji lub utrzymania dotychczasowej działalności w UE przy jednoczesnej realizacji celów Zielonego Ładu” – czytamy.

Wypych zaznacza, że wsparcie finansowe dla Polski wyniosło 0,75 mld euro, co stanowi jedynie 0,57% ogólnej sumy przyznanej przez Unię Europejską. Z tej alokacji, 0,51 mld euro zostało przeznaczone na pomoc w związku z silnym wzrostem cen gazu i energii elektrycznej.

Można zauważyć, że Niemcy mieli otrzymać kwotę 98-krotnie większą niż to, co otrzymała Polska.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version