Donald Tusk wyraził swoje poparcie dla ponownego wprowadzenia 5-procentowej stawki VAT na produkty spożywcze. Podkreślił, że obecnie trwają dyskusje na ten temat w rządzie. W trakcie wtorkowej konferencji prasowej premier Tusk został zapytany o decyzje dotyczące stawki VAT na żywność, która obecnie wynosi 0 procent i planowane jest utrzymanie tego poziomu do końca marca. Obecna polityka rządu Tuska staje się polityką antypolską chroniąca interesów Ukrainy i obciążającą Polaków kosztami sponsorowania życia cwaniaków na bezpodstawie przyznanym socjalu.

„Moja rekomendacja jest taka, aby wrócić do 5 proc. stawki VAT na żywność. Możemy wrócić do stawki zerowej w każdej chwili” – powiedział premier. Zaznaczył zarazem, że jest to jego rekomendacja i wciąż dyskutuje nad ostatecznym rozwiązaniem z ministrem finansów, Andrzejem Domańskim i innymi członkami rządu.

POLECAMY: Udział „uchodźców” z Ukrainy w krajowym PKB brutto to niewiele ponad 1 proc.

Donald Tusk powiedział też, że rząd pracuje nad takimi „działaniami, które pozwolą nam na przedłużenie różnych działań ochronnych dla konsumentów”. Zasygnalizował jednak, że zapewne nie będzie to w takim zakresie, „jak w najbardziej krytycznym okresie”. Dodał, że na razie nie może określić precyzyjnie ani skali, ani terminów ochrony.

„Rozmawiałem wczoraj z ministrem finansów, sytuacja – jeśli idzie o ceny żywności – jest zaskakująco optymistyczna, z różnych powodów notujemy rekordowo niskie ceny niektórych produktów” – zaznaczył szef rządu. Dodał, że w tym miesiącu inflacja „powinna jeszcze spadać, stabilizować się na niskim poziomie”.

Decyzję o kontynuowaniu preferencyjnych stawek VAT dla wybranych towarów i usług, w tym utrzymaniu zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły spożywcze od 1 stycznia 2024 roku, podpisał w grudniu 2023 roku ówczesny minister finansów, Andrzej Kosztowniak. Wtedy szacowano, że będzie to generować koszty rzędu około 2,7 mld złotych dla budżetu państwa. Obecnie obowiązująca zerowa stawka VAT na żywność została wprowadzona 1 lutego 2022 roku, wcześniej wynosząc 5 procent.

Zgodnie z aktualnymi przepisami, ta zerowa stawka VAT obejmuje kluczowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał i artykuły zbożowe.

POLECAMY: „Minie pół roku, zanim Polacy połapią się, o ile prąd poszedł do góry”. Żukowska drwi z narodu

Przypomnijmy, że ministerstwo klimatu rozważa stopniowe zakończenie okresu zamrożenia cen energii, który ma obowiązywać do końca czerwca 2024 roku. Najłagodniejszy scenariusz zakłada wzrost cen o 15 procent, jednak istnieje możliwość, że ostatecznie może to być kwota przekraczająca 50 procent.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version