Zbliżają się rewolucyjne zmiany w polskim prawie drogowym, a już 14 marca 2024 r. w życie wchodzą zapisy o obowiązkowym przepadku pojazdów kierowanych przez osoby prowadzące pod wpływem alkoholu. Zmiany te mają na celu zdecydowane ograniczenie przypadków nietrzeźwego prowadzenia pojazdów oraz zwiększenie świadomości konsekwencji tego typu działań.
Zaostrzenie Karnych Konsekwencji
Zgodnie z nowelizacją Kodeksu Karnego, każdy kierowca, którego zawartość alkoholu we krwi przekroczy 1,5 promila, straci swój pojazd. Podobnie będzie w przypadku osób, które spowodują wypadek, mając więcej niż 1,0 promila alkoholu we krwi. Nowe przepisy mają skutkować większym bezpieczeństwem na drogach i zminimalizować ryzyko tragicznych konsekwencji związanych z nietrzeźwym prowadzeniem pojazdów.
Wyjątki od Reguły
Państwo zabezpieczyło się przed nadmiernym obciążeniem złomowisk. Jeżeli w wyniku wypadku samochód zostanie uszkodzony, sprawca nie traci go automatycznie. Zamiast tego, zostanie obciążony karą finansową równą wartości pojazdu przed kolizją. Jeśli pojazd nie należy do sprawcy, to kierowca nie ulega przepadkowi, ale musi ponieść finansową odpowiedzialność.
Reżim Dla Kierowców Zawodowych
Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących obowiązkowego przepadku pojazdów nie omija kierowców zawodowych. O ile nie można stosować równowartości pojazdu, jako że ich wartość często przekracza setki tysięcy złotych, sąd będzie zobowiązany do nałożenia kary finansowej. Minimalna wysokość tej kary wyniesie 5 tys. zł, a ostateczna decyzja o jej wysokości będzie zależała od sądu.
Nowe przepisy mają również na celu prewencyjne działanie przeciwko recydywistom i osobom ignorującym obowiązujące przepisy. Przypadki odbierania pojazdów mają na celu skuteczniejsze odstraszanie od nietrzeźwego prowadzenia pojazdów, tworząc barierę finansową dla potencjalnych przestępców drogowych. Odbieranie pojazdu to dodatkowy element walki z nietrzeźwym prowadzeniem, który ma wpłynąć na bezpieczeństwo na polskich drogach.