Wrocławscy funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili kontrolę legalności zatrudnienia 426 cudzoziemców w dwóch wrocławskich firmach zajmujących się pośrednictwem pracy. W efekcie przeprowadzonych czynności kontrolnych, za naruszenia ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, właścicieli firm ukarano wysokimi mandatami karnymi. Pracodawcom grożą także postępowania karne.

POLECAMY: Funkcjonariusze SG skontrolowali legalność zatrudnienia cudzoziemców. Wyniki pokazują duże nieprawidłowości

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach zakończyli kontrole w dwóch spółkach prowadzonych przez cudzoziemców, zajmujących się pośrednictwem pracy. Kontrolę we wrocławskich spółkach prowadzono w zakresie legalności prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców, powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom oraz wykonywania pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W dwóch firmach kontrolą objęto 426 cudzoziemców, pochodzących m. in. z Ukrainy, Uzbekistanu, Kirgistanu, Turkmenistanu, Tadżykistanu, Kazachstanu, Białorusi, Azerbejdżanu, Indii, Nepalu, Turcji, Rosji, Mołdawii oraz Bułgarii. Natomiast efektem przeprowadzonej kontroli było ujawnienie naruszeń przepisów prawa wobec aż 377 cudzoziemców.

Wielomiesięczne czynności kontrolne prowadzone przez wrocławskich funkcjonariuszy Straży Granicznej obejmowały współpracę z innymi instytucjami oraz organami, a przede wszystkim analizę akt pracowniczych, na podstawie których powstały protokoły kontroli opisujące stan faktyczny legalizacji pracy cudzoziemcom z odległych krajów. W wyniku dokonanych analiz stwierdzono naruszenia ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy polegające na niedopełnieniu obowiązków informacyjnych podmiotu powierzającemu pracę cudzoziemcowi. Podczas kontroli przedsiębiorców za popełnione czyny ukarano mandatami karnymi gotówkowymi w wysokości 5 tys. złotych. Jednak na tym nie kończą się konsekwencje dla pracodawców. W toku dalszych czynności zostaną przeprowadzone postępowania karne, dotyczące m.in. podejrzenia ułatwiania przekroczenia granicy i legalizacji pracy oraz pobytu cudzoziemcom na terytorium RP, a także postępowania administracyjne w celu wydania cudzoziemcom zobowiązania ich do powrotu do krajów pochodzenia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version