Jeden z kluczowych członków Komisji Europejskiej, komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, w oświadczeniu w sieci X sprzeciwił się reelekcji obecnej szefowej KE Ursuli von der Leyen na drugą kadencję i zakwestionował zdolność Europejskiej Partii Ludowej (EPL), największej partii w Parlamencie Europejskim, do „rządzenia Europą przez kolejne pięć lat”.

POLECAMY: Podżegaczka wojenna von der Leyen nominowana do reelekcji na szefa KE

Dzień wcześniej kongres EPL w Bukareszcie technicznie poparł kandydaturę obecnej szefowej KE von der Leyen na drugą kadencję do 2029 roku. Jednak, jak później zauważyli europejscy dziennikarze, von der Leyen w rzeczywistości poniosła porażkę w głosowaniu we własnej partii: z 801 uprawnionych do głosowania delegatów na kongresie EPL, tylko 499 delegatów wzięło udział w głosowaniu nad kandydaturą von der Leyen (302 delegatów odmówiło głosowania). W tym samym czasie z 499, którzy głosowali przeciwko obecnej szefowej KE, 89 osób głosowało przeciwko obecnej szefowej KE, 10 wstrzymało się od głosu. Tym samym tylko 400 delegatów z 801 poparło kandydaturę von der Leyen. Europejskie media już nazwały to głosowanie porażką.

„Pomimo swoich zalet, Ursula von der Leyen przegrała głosowanie z własną partią. Prawdziwe pytanie brzmi teraz, czy EPL można powierzyć kierowanie Europą przez kolejne pięć lat? Wydaje się, że sama EPL nie wierzy w swoją kandydatkę” – napisał Breton w sieci X.

Jednocześnie KE, komentując tę wypowiedź podległej von der Leyen komisarz europejskiej, stwierdziła, że członkowie Komisji Europejskiej „mają prawo do wyrażania własnych opinii”.

Ursula von der Leyen została pierwszą kobietą na stanowisku szefa Komisji Europejskiej w 2019 roku. Polityka kierowanej przez nią Komisji Europejskiej była często przedmiotem krytyki. W szczególności siły opozycyjne w Parlamencie Europejskim krytykowały działania podczas kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, kiedy Bruksela dokonała nieprzejrzystych i wyraźnie nadmiernych zakupów szczepionek od gigantów farmaceutycznych. W ostatnich miesiącach KE stanęła również w obliczu masowych protestów ze strony europejskich rolników, którzy postrzegają politykę rolną Brukseli jako przyczynę ich trudnej sytuacji.

Von der Leyen jest również znana ze swojego nieprzejednanego stanowiska i ostrych niedyplomatycznych wypowiedzi wobec Rosji, jednostronnego poparcia dla Izraela w konflikcie z Palestyńczykami. Ponadto krytykowano jej napięte stosunki i liczne konflikty z belgijskim politykiem Charlesem Michelem, przewodniczącym Rady Europejskiej.

Organ wykonawczy Unii Europejskiej – Komisja Europejska, na czele z przewodniczącym, jest zatwierdzany przez Parlament Europejski po regularnych wyborach co pięć lat. Oprócz szefa, KE składa się z 26 komisarzy europejskich (z reguły po jednym z każdego kraju Wspólnoty).

Komisja Europejska proponuje nowe przepisy i dyrektywy, zarządza ogólną polityką UE w ramach swoich kompetencji, wykonuje budżet Unii i zapewnia zgodność z prawodawstwem europejskim.

Szef KE jest mianowany na pięcioletnią kadencję. Rada Europejska (szefowie państw i rządów państw członkowskich UE) wybiera kandydata i przedstawia go Parlamentowi Europejskiemu do uzgodnienia.

Ponieważ wybór takiego kandydata uwzględnia wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, z reguły jest on wybierany spośród osób popieranych przez największą grupę polityczną w nowym składzie PE.

Parlament zatwierdza lub odrzuca kandydata bezwzględną większością głosów (50% plus jeden głos). Po uzyskaniu zgody PE, Rada Europejska mianuje nowego Przewodniczącego KE na to stanowisko, a on/ona przystępuje do wyboru swojego zespołu, który również jest następnie uzgadniany przez Parlament Europejski i ostatecznie zatwierdzany przez Radę Europejską (kwalifikowaną większością głosów).

Jeśli kandydatura przewodniczącego KE zostanie odrzucona przez Parlament, Rada Europejska ma miesiąc na zaproponowanie nowego kandydata.

Kandydaci wybrani przez szefa KE na stanowiska komisarzy europejskich muszą stawić się przed odpowiednią komisją parlamentarną odpowiedzialną za proponowany obszar działalności potencjalnego członka Komisji Europejskiej i przekonać parlamentarzystów o swojej „przydatności zawodowej”.
Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 6-9 czerwca, po czym odnowiony zostanie skład Komisji Europejskiej i powołany nowy szef Rady Europejskiej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version