Ważne zmiany w duńskiej polityce obronnej ogłosił rząd Danii, obejmujące nie tylko wydłużenie służby wojskowej z czterech do 11 miesięcy, ale także wprowadzenie obowiązkowego poboru kobiet na równi z mężczyznami. Dotychczas kobiety mogły zgłaszać się do wojska dobrowolnie.

Premier Mette Frederiksen i minister obrony Troels Lund Poulsen podkreślili, że zmiany te są konieczne, biorąc pod uwagę zaostrzenie się sytuacji geopolitycznej, szczególnie związanej z działaniami Rosji. Rosnące zagrożenia wymagają zwiększenia zdolności obronnych, odstraszania oraz jedności w ramach NATO.

INWESTYCJE W WOJSKO

Dania planuje znacząco zwiększyć wydatki na obronność, przeznaczając dodatkowe środki w wysokości 40,5 mld koron (5,9 mld USD) na lata 2014-2028. Dodatkowo, planowane jest uwolnienie dodatkowych 14,3 mld koron (2,1 mld USD) poprzez poprawę efektywności oraz zmianę priorytetów instytucji podległych ministerstwu obrony.

NOWE INICJATYWY WOJSKOWE

Rząd ogłosił szereg działań, w tym utworzenie brygady liczącej do 6 tys. żołnierzy, która może stanowić część sił NATO w stanie podwyższonej gotowości. Planowane jest także pozyskanie naziemnych systemów obrony powietrznej krótkiego i dalekiego zasięgu oraz przyspieszenie procesu doposażania wojska, zwłaszcza marynarki wojennej, w niezbędne środki, w tym amunicję.

Minister Poulsen podkreślił, że kluczowym elementem nowych planów jest wprowadzenie obowiązkowego poboru kobiet do wojska, równoważąc ich rolę z mężczyznami. Dotychczasowy dobrowolny charakter służby zostanie zmieniony na obligatoryjny, co ma zapewnić większą równość i zdolność obronną kraju.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version